>

MAGAZİN

İşte Matrix'in tarihçesi

İlk iki filmi gişe rekorları kıran şimdi de üçüncüsü gösterime giren Matrix filminin kurduğu dünyayı daha yakından tanımak ister misiniz?
 
   
 
 
     
Associated Press ajansı, 3 filmden ve animasyon filmler Animatrix'den derlediği, Matrix'de kurgulanan dünyanın tahmini bir tarihini ve zaman çizelgesini şöyle aktardı:

Bütün dünyada aynı anda gösterime giren Matrix serisinin üçüncü ve son filmi ''Matrix Revolutions'', şimdiden bütün gişe rekorlarını zorluyor. İlk filme damgasını vuran ''Matrix Nedir?'' sorusu, filmin karışık ve uzun hikayesi nedeniyle izleyiciler için ''Matrix'de ne olmuştu?'' sorusuna dönüştü.

Associated Press ajansı, 3 filmden ve animasyon filmler Animatrix'den derlediği, Matrix'de kurgulanan dünyanın tahmini bir tarihini ve zaman çizelgesini şöyle aktardı:

2010-60 - İnsanlar, işçi ve köle olarak kullanmak üzere yapay zekasahibi insanımsı asalak robotları yarattı.

2069 - Daha sonra Morpheus'un kaptanlık yapacağı hoverkraft nakliye gemisi ''Nebukadnezar'', ABD'de inşa edildi. 2075 - Yapay zeka programları gelişti ve bazı robotlar, insan efendilerine öfke duymaya başladı.

2077 - Robotların insanlara karşı ilk isyanı patlak verdi. Uşak robot B166ER'in 2 insanı öldürmesi üzerine, B166ER tipi bütün robotlaryok edildi, robotlara ve yapay zekaya karşı şiddetli bir tepki ortaya çıktı.

2080-85 - Makinelere ve robotlara karşı isyan ve şiddetin artması,robotların büyük şehirlerden kaçmalarıyla ve Ortadoğu'nun ücra bir bölgesinde ''Zero One'' olarak bilinen kendi şehirlerini kurmalarıyla sonuçlandı. 2085-2095 - ''Zero One'' üstün nitelikli araçlar, bilgisayarlar vesilahlar üreterek, gelişmeye devam etti. Makinelerin işgücünden yoksunkalan insanların ekonomisi çökmeye başladı.

2096- Birleşmiş Milletler, robot medeniyeti ''Zero One''ı egemen bir devlet olarak tanımayı reddetti. Robot ürünlerinin önlenmesi, insanlar ve makineler arasındaki savaşı başlattı.

2097 - ''Zero One'' ısıya ve radyasyona dayanıklı sakinleriyle nükleer saldırı karşısında ayakta kalmayı başardı, makineler kayıplarıhemen telafi etti. İnsanlara yönelik karşı saldırılar başladı.

2098 - İnsan şehirlerinin teker teker düşmesi üzerine, umutsuzluğakapılan askeri komutanlar, robot şehrinin ana enerji kaynağı olan ''Güneş''i, engelleme girişiminde bulundu. Planları atmosferi yok etti, gökyüzü boğucu siyah dumanla kaplandı, ama bu bile makineleri durduramadı.

2099 - Makineler, savaştan sağ kurtulanları ve sivilleri deneyler yapmak için tutsak etmeye başladı. Amaçları, güneş enerjisi yerine insanlardaki biyoenerjiyi kendilerine kaynak olarak kullanmaktı.

2100 - Makineler, 1999 dünyasının benzeri bir rüya olan ''Matrix''i yarattı. Matrix, komadaki ''pil insanları'' yaşatmak için kullanılmaya başladı.

2105 - Matrix'in içindeki insanların arasındaki ''Seçilmiş Kişi'',içinde bulunduğu dünyaya düşüncesiyle müdahale edebildiğini keşfetti ve özgür kalmak için onu parçaladı. ''Seçilmiş Kişi'', yeraltındaki insan kalesi ''Zion''a ulaştı. 2105-2150 - ''Seçilmiş Kişi'' açıklanmayan bir şekilde ölürken Zion direniş hareketi doğdu.

2161 - Morpheus, Matrix'de kozada doğdu, çocukken kurtarılarak özgürleştirildi.

2167 - Trinity, Matrix'de kozada doğdu, çocukluk döneminin başındaözgürleştirildi.

2175 - Kahin, Morpheus'a, ikinci ''Seçilmiş Kişi''yi bulacağı kehanetinde bulundu.

2199 - Trinity ve Morpheus, Matrix'de hacker olan Neo'yu keşfederek, onu özgürleştirdiler. Matrix'deki gedikleri keşfeden insanları yok etmesi için tasarlanan Ajan Smith'le büyük bir mücadeleye girdiler. 2201 - Başka bir isyancı gemisi olan Osiris, makinelerin Zion'a ulaşmak için dünyayı kazdıklarını fark etti. Mürettebat, vatandaşlarına, yok olmalarına az bir zaman kala Matrix üzerinden haber gönderdi. 2201 - Artık Zion'da yaşayan ve isyancılarla makinelere karşı savaşan Neo, Matrix'i yaratan yapay zeka programı ''Mimar''la yüzleşti.

2201 - Mimar, yok edilmek üzere olan Zion'da yaşayan isyancıların da Matrix'in parçası olduğunu, sistemdeki gedikleri temizlemek için daha sonra yok edildiğini anlattı. Mimar, Zion'un daha önce 5 kez yok edildiğini söyleyerek, Matrix'in düşüncelerden çok daha yaşlı olabileceğini belirtti.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>