>

MAGAZİN

Redford, Stone ve Ullman’a Kristal Küre

Ünlü oyuncu-yönetmen Robert Redford ve oyuncular Sharon Stone ile Liv Ullman’a Kristal Küre Ödülü verildi.
 
   
 
 
     
40. Uluslararası Karlovy Vary Film Festivali’nde ünlü oyuncu-yönetmen Robert Redford ve oyuncular Sharon Stone ile Liv Ullman’a sinema sanatına yaptıkları önemli katkılardan dolayı Kristal Küre Ödülü verildi.

KARLOVY VARY - Çek Cumhuriyeti’nde yapılan 40. Uluslararası Karlovy Vary Film Festivali başladı. Açılış töreninde ünlü oyuncu ve yönetmen Robert Redford’a sinema sanatına önemli katkılarından dolayı Kristal Küre Ödülü verildi. Gala gecesinde, Redford’un başrollerini Paul Newman ile paylaştığı 1969 yapımı ‘Butch Cassidy and the Sundance Kid’ açılış filmi olarak gösterildi. Cumartesi gecesi ise, Sharon Stone ve Liv Ullman’a Kristal Küre Ödülleri sunuldu ve Stone’un başrolünü oynadığı ‘Broken Flowers’ filmi gösterildi.

9 Temmuz’a kadar sürecek olan Festival’de, Çek yönetmen Jiri Krejcik’e 60 yıllık kariyeri boyunca sinemaya katkılarından ötürü Yaşam Boyu Onur Ödülü verilecek.

Bu yılki festivalde, toplam 220 film seyirci ile buluşuyor. 16 filmin dünya prömiyeri yapılırken, 33 film Avrupa kıtasında ilk kez gösterilmiş oluyor.

EN İYİ FİLM KRİSTAL KÜRESİ İÇİN 14 ADAY YAPIT
Uluslararası Resmi Yarışma bölümünde, İngiliz yönetmen Michael Radford’un başkanlığını yaptığı, aralarında ünlü oyuncu Ali MacGraw’ın da bulunduğu 7 kişilik jüri, 14 film arasından Kristal Küre’nin sahibini belirleyecek.

Yarışma bölümünde, Şilili yönetmen Raoul Ruiz’in ‘The Lost Domain’, Kanada’dan Sebastian Rose’un ‘Life with My Father’, Rus yönetmen Pavel Chukhrai’nin ‘A Driver for Vera’, İngiliz Colin Nutley’in ‘The Queen of Sheba´s Pearls’, Macar yönetmen Márta Mészáros’un ‘The Unburied Man’ filmleri dikkati çekiyor.

Festival’de, Uğur Yücel’in ‘Yazı Tura’ filmi, ‘Öteki Bakış’ bölümünde üç gün boyunca seyirci ile buluşacak.

Constantine Giannaris’in yönettiği, Yunanistan-Türkiye ortak yapımı ‘Omiros’ (Rehine) adlı film de festivalin ‘Ufuklar’ bölümünde gösterime girecek.

Kaynak: NTV-MSNBC / Suha Çalkıvik

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>