>

MAGAZİN

Sezen Aksu’nun doktorundan açıklama

Sezen Aksu’nun doktoru Osman Müftüoğlu, sanatçının bir dönem yaşadığı ciddi sağlık sorunlarıyla ilgili açıklama yaptı.
 
   
 
 
     
Sezen Aksu’nun doktoru Osman Müftüoğlu, sanatçının bir dönem yaşadığı ciddi sağlık sorunlarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı. ‘Sezen Aksu’nun geçirdiği rahatsızlığın tıp dilindeki adı İatrojenik Coushing. İlaçla oluşan Coushing hastalığı demektir. Dr. Coushing bu hastalığı bulduğu için onun ismiyle anılıyor. İatrojenik Coushing hastalığı, kortizonun bilinçsizce ve gereğinden fazla yüksek dozda kullanılması sonucu oluşuyor.

Sezen Hanım bu hastalığını bana ilk ilettiği zaman, yaz sezonu konserleri sırasında ses tellerindeki sorun nedeniyle art arda, yüksek dozda ve doğrudan kas içine uygulanan kortizon tedavisi yapılmıştı. Tıbbi bir hata var ortada. Kendisini geçen şubat ayında gördüğümde ileri derecede kilo almıştı. Olağanüstü bir halsizlik hali vardı. Ciddi bir tıbbi gözetim desteği ihtiyacı içindeydi. Kendisiyle çok uyumlu bir çalışma gerçekleştirdik. Yaklaşık olarak altı aylık bir dönem içinde İatrojenik Coushing’e ait sorunlarını tamamen olmasa da önemli ölçüde atlattı. İlk kez haziran ayında konserini verebildi, ondan sonra uzun bir süre de konserleri boyunca gözetim altında oldu. Hayati tehlikesi vardı o dönemde, çıkmasa biraz daha iyiydi bana göre. Çünkü tansiyon problemleri hálá devam ediyordu. Birkaç konserinde yakınında bulunarak konser sırasınca izleyicileri arasında yer aldım. Geçirdiği hastalık gerçekten tıbbi açıdan çok önemli bir hastalık. Hem vücudun hormonal sistemini, hem metobolizmayı altüst ediyor hem de kalp ve damar sisteminde ciddi arızalar oluşturabiliyordu. Buna bağlı olarak ruhsal denge de etkileniyordu. Bu kadar ağır bir tabloyu bu kadar kısa sürede aşmak için bence Sezen Aksu olmak gerekir.

Bu hastalık sonrasında böbreküstü bezinde oluşan cevapsızlık sorununu Sezen Aksu’nun tamamen aştığını söylemek pek kolay değil. Hálá o dönemden yüzünde, sırtında ve vücudunun bazı yerlerinde bazı izler var. Azalmakta ve daha da azalmasını bekliyoruz. Doktoru olarak onun bu konuyla ilgili eleştirilmesine üzülüyorum. Çünkü bir hekim olarak Sezen’in çok üzülmemesi gerektiğini düşünüyorum. Biraz daha dikkatli olmalıyız eleştirilerde.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>