>

MAGAZİN

Songül Öden: "Cesaretimi Topladığımda Paylaşacağım"

Şu sıralar “Làl Hayal” oyunuyla seyirci karşısına çıkan Songül Öden bu hafta ALEM Dergisi ile bir araya geldi.
 
   
 
 
     

“Hayallerimi gerçekleştiriyor olmak, bende büyük bir heyecan yaratıyor ve bu mucizeye her seferinde şükrediyorum” diyen Öden, “Làl Hayal” oyunu için bir sene hazırlık dönemi geçirdiğini söyledi. Dizi ve tiyatro oyuncusu olan Öden, " Hem televizyon, hem de tiyatroda yaş bakımından geniş bir skalaya sahip karakterleri oynamam tesadüfi ve heyecan verici." diye açıkladı.

Kendisini nasıl güncel tuttuğunu anlatan Öden, bazen bilginin ve teknolojinin çok hızlı değiştiğini ve kendisin, güncelleyip güncellemediğinden emin olmadığını açıkça ifade etti. “Kendi merkezimde kalıp, içselleştirdiğimde, empati kurduğumda güncelliyorum kendimi galiba. Bunun için de zamana ihtiyacım oluyor. Güncel olan, şimdiki, bugünkü demek; yarının gerçeği bir başka gerçek...”

"Cesaretimi topladığımda paylaşacağım."


Çocukluğundan beri polisiye kitapları okuyan ve ablalarının okuduğu rus romanları, anlamadan okumaya çalıştığını söyleyen Songül Öden, Rus romancılarının insan içgüdüsü, iyiliği ve zalimliği en iyi şekilde anlatanlar olduğunu dile getirdi. Kendisini bildi bileli hep hikaye yazdığını çocukluğunda, genç kızlığının en çetrefilli zamanlarında hep kendine yazdığını bir gün başkaları da okur diye düşünmediğini açıkladı. Bazı yakın arkadaşlarının yazdığını bildiğini ve hep paylaşması için kendisini teşvik ettiğini söyledi. Öden, öykülerini " Cesaretimi topladığımda paylaşacağım." diye açıkladı.

"Hayatımda kuşkusuz birden çok dönüm noktası oldu."


Songül Öden'e hayatının dönüm noktaları sorulduğunda "Dönüm noktaları, bizi hazırlıksız yakalayan sınavlar gibi sanki... Çoğu kez o anda fark edemeyiz bile. Zamanın araya girmesiyle muhasebesini yaparız. Üstelik bazıları, başkalarının kararlarıyla olur ama özne biz oluruz"dedi ve ekledi " İlk dönüm noktam (doğmuş olduğumu saymazsak eğer) anne ve babamın ben henüz birkaç aylıkken ayrılması ve bir başka şehre göç etmemiz diyebilirim."

" Bu şehir, ne olursa olsun hep meyve veren ağaç gibi."

En çok cefasına rağmen şehir olarak İstanbul'da mutlu olduğun söylen Öden," Bu şehir, ne olursa olsun hep meyve veren ağaç gibi. Her hali güzel. İçinden ada geçen, tarih geçen, benim için emsali olmayan mistik bir şehir İstanbul." dedi.

 

Etiketler: Songül Öden
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>