>

MODA - STİL

2020 Düğün Trendleri Açıklandı!

Sadelik, doğallık ve eğlencenin ayak sesleri geliyor!
 
   
 
 
     

Ağırlıklı olarak “Doğa dostu” seçimlerin ön plana çıkacağı düğünlerden, bu sene de after party’ler, interaktif etkinlikler ve kişiselleştirilmiş konseptler eksik olmayacak.

Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin ve onlarla buluşmak isteyen firmaların dijital platformu Düğün.com, hem sektör profesyonelleri, hem de gelin ve damat adayları için 2020 düğün trendlerini açıkladı.

Öncelikle düğün trendlerinden bahsederken son yılların öne çıkan üç değişmez unsurunun yine aktif olacağını söyleyebiliriz: Sadelik, “doğal”lık ve eğlence! Düğün mekanları, menüler ve hatta davetiyeler doğadan esinleniyor, gelinlikler sadeleşiyor, saç ve makyajda abartıya yer verilmiyor.

Düğünlerde doğallık rüzgarı


2020 düğünlerinde sıcak ve samimi bahçe düğünleri öne çıkacak. Bir evin ya da villanın bahçesindeymiş hissi yaratacak, samimi bir ortama sahip düğünlerde, eğlence odaklı programlar daha çok tercih edilecek. Sıcaklık demişken 2020’nin popüler düğün mekanları arasında kumsalları da gösterebiliriz. Son günlerde özellikle ünlü isimlerin kumsal düğünü yapmasının da etkisiyle, bu mekanlara ilgi artıyor. “Tatil” ile özdeşleşen deniz-kum-gökyüzü üçlüsü ve günbatımı manzarasının etkisi de bu seçimlerde oldukça fazla.

Çiftler ayrıca artık düğünleri yorgunlukla özdeşleştirmek yerine eğlenceyle bütünleştirmekten yana! Düğünden önce ve sonra, misafirleriyle vakit geçirebilmek ve eğlenmek isteyen çiftlerin tercihi bütün bir hafta sonunu kapsayan düğünler oluyor. Bu durumda 2020’de de düğünden önce başlayan ve sonrasında devam eden yemekler ve partiler popülaritesini koruyacak gibi duruyor.

Minimalist mi, masalsı mı?


2020 düğünlerinde, alışılmışın aksine, çiftlere özel, onları en iyi şekilde anlatan kişiselleştirilmiş konseptler öne çıkıyor. Çiftlerin illüstrasyonlarının kullanıldığı davetiyeler, isimlerinin baş harflerinden oluşan monogramın kullanıldığı davetiyeler, runnerlar, peçeteler ve karşılama tabelaları gibi özel tasarımlarla, çift odaklı bir düğün ambiyansı yaratılıyor.

En yeni düğün konseptleri arasında “minimalizm” de yer alıyor. Son yıllarda görülen sadeleşme akımının etkisiyle, küçük masa süsleri, sade gelinlikler, siyah beyaz davetiyeler ve daha birçok detay, bu düğünlerin şık ve zarif parçalarını oluşturuyor.

İhtişamlı bir düğün isteyen çiftler için de “masalsı” düğün konseptleri en yeni trendler arasında. Led ışıklar, açık alanlarda da kullanılabilen çiçekli sarkıtlar, ışıltılı gelin yolları gibi figürlerle masalsı bir düğün hayal eden çiftlere uygun konseptler yaratmak mümkün.

Eğlenceli ve sevimli düğün dekorasyon parçaları da 2020 düğünlerine renk ve enerji katmaya hazırlanıyor. Bunların başında farklı boyutlarda balonlar ve ışıklandırmalar geliyor. Masa ve sandalyelerden gelin yoluna, fotoğraf köşelerinden gelin taklarına kadar her detayı rengarenk ışıklar ve balonlarla süslemek mümkün.

Düğün fotoğraflarında alışılmışın dışına çıkılıyor

Düğünden hemen önce yapılan gelin-damat fotoğraf çekimi için ise artık ayrı bir gün ayrılıyor. Bu çekimler için romantik dış mekan seçenekleri hala tercih edilse de trendlerin artık stüdyo çekimlerine kaydığını söyleyebiliriz.

Çiftler, önümüzdeki yıllarda seçtikleri konseptte fonların kullanıldığı özel stüdyo çekimlere daha çok yönelecek. Sadelikten yana olan çiftlerin tercihi Kore tarzı sade düğün fotoğrafları olurken, eğlenceli kurgular ya da vintage konseptler de yine stüdyo çekimlerinde tercih edilen seçenekler arasında yer alacak.

Düğün albümleri de artık ikinci planda kalmaya başlıyor. Sosyal medyanın yaygın kullanımının da etkisiyle, çiftlerin ilgisi daha çok videolara kayıyor. Bu noktada firmalara, bir dakikalık Instagram videosu ya da üç dakikalık YouTube videosu çekimleri gibi trend faaliyetlere, 2020’de hizmetleri arasında yer vermelerini önerebiliriz.

Düğün eğlenceleri interaktif hale geliyor


2020’de düğünler çiftler için özel olduğu kadar davetliler için de eğlenceli olacak. Çünkü çiftler misafirlerinin yalnızca katılmakla kalmayıp düğünün bir parçası olmalarını ve daha fazla deneyim yaşamalarını da istiyor. Alan oyunları, dinamik fotoğraf çekimleri, kokteyl yapma stantları, dans eğitimi alanı gibi alternatif fikirler konukların keyifli vakit geçirmesi için kullanılabilir.

En yeni düğün trendleri arasında ise canlı performanslar öne çıkıyor. Çiftler, düğün müzikleri için artık DJ'lere değil orkestralara yöneliyor. Dileyen çiftler orkestranın yanı sıra stand-up şovları için de sanatçılarla anlaşabiliyor.

Artık düğün davetiyeleri ve menüleri de doğadan ilham alıyor


2020 davetiye modellerini incelediğimizde ekolojik tasarımların öne çıktığını görüyoruz. Geri dönüşümlü kağıtlardan üretilen doğa dostu davetiyelerin popülaritesi her geçen gün artarken, davetiye firmalarının kataloglarına bu tasarımları da almasında fayda var. Davetiyede ilgi doğa dostu tasarımlara kayarken eğilimlerin “basılı” davetiyelerden uzaklaştığını söyleyebiliriz. Kağıt tüketiminin önüne geçmek için alternatif bir seçenek olan dijital davetiyeler en yeni trendler arasındaki yerini alıyor.

Aynı şekilde menüler de daha doğala kayıyor. Klasik menü seçenekleri halen varlığını korurken çiftler, yiyecek alerjisi, diyet kısıtlamaları ve çeşitli tatlara duyarlılıkları olan misafirleri için vegan ve vejetaryen menü seçeneklerine de yer veriyor. Bu hassasiyetle artık birden çok menü seçeneği oluşturmak yerine alternatif stantlar hazırlanıyor. Hazır bir tabak sunmak yerine, sebze ve meyve masaları, barbekü alanı gibi alternatif fikirleri uygulamak düğünlerin parçası haline geliyor.

Takı anlayışı da değişiyor


2020’de tektaşlarda renkler ve tasarımlar çeşitleniyor. Büyük bir tektaşın etrafında küçük taşların yer aldığı farklı şekillerdeki tasarımların ve mavi, pembe, sarı taşların kullanıldığı ürünlerin, firmaların sunduğu seçenekler arasında yer almasında fayda var. Bunun yanı sıra altın yerine gümüş ya da zirkon tasarımların kullanımı da artıyor. “Doğa dostu” tasarımlar alyans ve tektaş modellerinde karşımıza çıkıyor.

Davetliler için de takı konusunda alternatif seçenekler mevcut. Altın fiyatlarının yükselmesiyle çeyrek altın kadar, gram altın takmak da yaygınlaşacak. İnce altın takıların ise hem şıklığı, hem de bütçeye uygunluğu nedeniyle 2020’de en sık tercih edilecek alternatifler arasında olacağını söyleyebiliriz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>