>

MODA - STİL

Attığı eşyalara üzülüp takas sitesi kurdu, sevgilisini takasa koyan bile oldu

Taşınan arkadaşlarının atmak zorunda kaldığı eşyalar için hayıflanırken, akıllarına ticaretin ilk şekli olan ’takas’ geldi.
 
   
 
 
     
Demet CENGİZ
Hürrieyet

Cem Semercioğlu, iki arkadaşıyla birlikte takasta.com internet sitesini 4 yıl önce kurarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Dünyada benzeri de az olan internet sitesinde yaşanan en ilginç olay ise genç bir kızın memnun olmadığı sevilisini takasa çıkarması.

Dünyada son yıllarda taktir toplayan pek çok girişim, internet temelli şirketler olurken Türkiye’den de iyi örnekler çıkıyor. Cem Semercioğlu, taşınırken eşyalarını atmak zorunda kalan arkadaşları Serkan Erol ve Ali Keskin’le birlikte eşyaların takas edilebildiği internet sitesi takasta.com’u kurmaya karar verdi. Üç arkadaşın 4 yıl önce kurduğu sitede şu ana kadar binlerce üye, binlerce takas yaptı. Dünyada da benzeri az sayıda olan internet sitesinde yaşanan en ilginç olay ise genç bir kızın memnun olmadığı sevilisini takasa çıkarması. Cem Semercioğlu, bir süre önce gerçekleşen olayı şu sözlerle anlatıyor: "Bizim takasta.com sitesinde 50’nin üzerinde kategori var. Defter, kitap, DVD film, antikalar, ayakkabı, ceket gibi pek çok ürün takasa konuluyor. Çok ilginç eşyalar oluyor ama hiçbiri genç bir kızın bir süre önce sevgilisini ’diğer’ kategorisinde takasa çıkarması kadar şaşırtmadı bizi. Ciddiyet bozulmasın diye diğer kategorisindeki sevgiliyi takastan kaldırdık."

Avrupa ve Amerika’da takasın yaygın bir alışkanlık olduğunu, bunun eksikliğini gidermek için Türkiye’de girişim başlattıklarını anlatan Cem Semercioğlu, "Takas ticaretin ilk yapılış şekli. İnsanlar yumurta verip, peynir alarak ticaret yapmışlar yıllarca. Biz ticaretin ilk halini internet sitesi ile dijital ortama taşıdık. Hemen sisteme adapte olan bir kitle var Türkiye’de. Umduğumuzun üstünde ilgi gördü" dedi. En çok emlak ve otomobilin takasa konduğunu belirten Semercioğlu, MP3 çalardan film afişine, villadan çadıra akla gelebilecek pek çok ürünün takas yoluyla el değiştirdiğini söyledi.

KAPİTALİZM TÜKETİYOR

Kapitalizmin her şeyi tüketmek üstüne kurulduğunu, bu yüzden tekrar kullanılabilecek pek çok şeyin çöpe atıldığını vurgulayan Semercioğlu, "İkinci el pazar çok önemli. Dünyanın sınırlı kaynaklarını tüketmemek için de gerekli. Kullanmadığımız eşyaları birbirimizle takas ederek doğayı, çevreyi ve geleceğimizi de kurtarıyoruz aslında" diye konuştu. Semercioğlu, ürün takas etmek isteyenlerin birbirlerine e-posta gönderdiğini, bundan sonraki aşamada yüz yüze ya da posta yoluyla takası gerçekleştirebildiklerini dile getirdi.

İKİ SEZEN AKSU KONSER BİLETİNE EVİNİ BOYARIM

Takasta.com’da iki tane Sezen Aksu konser biletini takasa çıkaran bir üye, "İki Sezen Aksu konser biletine karşılık evini boyarım" önerisi ile karşılaşmış. Cem Semercioğlu, bazı üyelerin hizmet takasına gittiğini ve aldığı eşya karşılığında bir hizmet önerdiğini anlatıyor.

İNGİLİZCE DERS VERİRİM, KIZIMA PİYANO VEYA BİNİCİLİK ÖĞRETİN

Ana dili İngilizce olan üniversite mezunu biri, takasta.com sitesinde İngilizce ders verebileceğini duyurmuş. Karşılığında 5 yaşındaki kızına binicilik veya piyano dersi alabileceğini söylüyor. Başka bir kişi ise Türkiye’den 178, yurtdışından 76 adet değişik kibrit kutusunu takasa koyarak şu mesajı yazmış: Yabancı olanların çoğu Yemen, Hindistan, Endonezya gibi egzotik ülkelerden, yerlilerin çoğu ise çoktan kapanmış restoran/barlardan. Bunlardan bende birer tane daha olduğu için bende olmayanlarla takas ederek koleksiyonumu genişletmek istiyorum."

İYİ TEKLİF GELİRSE SİTEYİ SATMAYA HAZIR

Cem Semercioğlu, bir garajda kurulup milyarlarca dolara satılan internet girişimlerini hatırlatarak, "Bizim takasta.com ile de birileri ilgilenir ve iyi bir teklifle gelirlerse siteyi satabiliriz. Bu sitenin dünyada da çok az örneği var" dedi.

KASAP DÜKKÁNINI TAKASA KOYDU

1998 dünya kupasına hazırlıkları kapsamında İsrail’de yapılan maçta Zidane’dan alınan orjinal forma, notebook veya Sony fotoğraf makinesi ile takas edilmek isteniyor. Sitenin üyesi, bedeni XL olan formayı nasıl ele geçirdiğini açıklayabilceğini de not düşmüş.

KONSER BİLETLERİNİ TAKAS ETMEK İSTİYORLAR.

Takasa konmuş eşyalar arasında eşofman altı, altın ok, yat, pul koleksiyonu, cezaevi el işleri, peçete koleksiyonu, zıpkın, palet, dalış tüpü, çadır, internet isimleri, kesilmiş mermer bile var.

300 YILLIK OSMANLI TUĞRASI TAKASTA.

Bir kişi otomobil ile değiştirmek üzere kasap dükkánını takasa koydu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>