>

MODA - STİL

Derinin muhteşem dönüşü

İşte modacılardan kış sezonu deri ve kürkle kombine edilebilecek giysi önerileri…
 
   
 
 
     
Türkiye’nin tek deri ve kürk moda fuarı olan İSTANBUL DERİ FUARI 29 Kasım’da TÜYAP’ta kapılarını açıyor.

Modanın önemli merkezlerinden biri olmaya aday, kültür başkenti İstanbul, deri modasının da buluşma noktası olacak.

ŞİMDİ DÜNYA BİZİ İZLEYECEK

Moda dünyası şubat ayında Premiere Vision ve Le Cuir, nisan ayında da Lineapelle fuarları ile önümüzdeki yaz mevsiminin renk ve materyal ipuçlarını görme imkanı buldu. Mart ayındaki Milano Mifur’dan sonra 2007-2008 kışının son durağı ise heyecanla beklenen İstanbul Deri Fuarı olacak.

29 Kasım’da Tüyap’ta kapılarını açacak fuarda hazırlıklar tamamlanmak üzere. Firmalar, aylar süren çalışmalarını görücüye çıkarıyor... Türkiye deri ve kürk modası trendlerinde geçmiş yıllarda takipçi rolündeyken bugün öncülük iddiasıyla rakiplerini ürkütmeye başladı.


DERİNİN İHTİŞAMLI DÖNÜŞÜ

Türk deri ve kürk firmaları, İstanbul Deri Fuarı’ndaki üç günlük şovda bunu herkesin çok net olarak hissedeceğini söylüyor.

15-19 Mart tarihlerinde Milano’da kürkün baş tacı edildiğine tanık olan moda dünyası, bu kez İstanbul’daki fuarda kürkün ihtişamına tanık olacak. Akılları baştan alacak tasarımlarla fuar baş döndürücü bir şova dönüşecek.

ISLAK GÖRÜNÜMLÜ DERİLER REVAÇTA

Deri yüzeylerde hiç tereddütsüz en sık karşılaşacağımız görüntü ıslak, hatta ıpıslak efektler olacak. Mat ve parlağın tezat kombinasyonlarına da sıkça rastlayacağız. Tüylerde kontrastlığı, uzun tüy ile kısa tüy kombinasyonu olarak göreceğiz. Metalik yüzeyler yine gündemde, her ne kadar önümüzdeki günlerde onları ayna berraklığı ve parlaklığında görecek olsak da, giysiye dökülmesi bir sonraki fuarı bulacak gibi…

DOKULARDA 3. BOYUT OYUNLAR ŞAŞIRTACAK

Yüzeylerde 3. boyut hatta optik illüzyünlar ise, trendlerde öncülüğü korkusuzca kucaklayan firmaların standında yer alacak. Lazerde çizgisel kesim ve dokular deriye boyut kazandıracak. Uzaktan bakınca düz gibi gözüken, ancak yaklaşınca üzerindeki 3. boyut esprileri algıladığımız yüzeyler, giyinmeyi adeta keyfe dönüştürecek.

Sofistike şehir yaşantısına uygun her parça tarz olarak gündemde. Tasarımdaki “less is more” anlayışı bu sezona her zamankinden daha hakim. Giysilerdeki genel görüntü relaks; son anda üstünüze geçirilmiş gibi. Gerçi iş kürk ve av hayvanına gelince lüksten de kaçış yok, ancak lüksün yeni tanımı eski tanımından epey uzak. Eskiden gösteriş olarak tanımlanan lüks, şimdi belki volüm, hacim, hi-tech materyaller olarak tanımlanabilir. Efor tüketilmeksizin modern gözüken parçalar koleksiyonunuza hakimse, büyük ölçüde trendleri yakalamayı garantilemiş sayılırsınız.

TİLKİ CEKETLERE GARDROBUNUZDA YER AÇIN

Renkler; madonna mavi, gri-indigo, futurist parlaklar, ıslak renkler, grafik çizgiler... gri, antrasit, kahvemsi gülkurusu, tütün, bej ve morumsu kahveler... Listeden hiç çıkmayan isyankar siyah ve tabii klasikler, bejler, pudralar, toprak tonları, taş renkleri, puslu peyzaj renkleri...

1920’lerin bohem kokusu, 60’lar ve 80’ler sırayla gösterisini yapacak bu sezon. Beller yüksek, kollar hacimli, silüetler sportif. Kısa ya da uzun, komple tilki ceketler için gardroplarda yer açılsa iyi olur, çünkü kadınlar kadar erkekleri de baştan çıkaracak modeller bolca mevcut. Kadın giyiminde maskulen etkilere zaman zaman rastlarken, erkek giysilerinden de feminen bir koku yükselecek.

İŞTE MODACILARIN ÖNERİLERİ

Dünya ile aynı paralelde yürüyen İstanbul standlarında şu kombinasyonlar öneriliyor:

* Lüks kürklerle kombinlenmiş hi-tech kumaşlar (sable ve outdoor kumaşların kombinasyonu gibi)
* Yarı tıraşlı vizonla kombinlenmiş metalik renkte kumaş veya finişler
* Multi-color arjanteler ve çift yönlü kumaşlar, deriler
* PVC görüntüsü ile boyanmış fisher birlikteliği
* Lynx’in off-white ıslak ruganla sergilediği eşsiz uyum
* Islak görünümlü vizonlarla yünlü görüntülerin birlikteliği
* Burberry tarzı trenchlerin kürklü alternatifleri
* Full çakal manto ve parkalar

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>