>

MODA - STİL

Haydi Kızlar Okula!

Kız çocuklarının okullaşmasına destek kampanyası tüm hızıyla sürüyor. Ayrıntılar için tıklayın!
 
   
 
 
     
KAMPANYANIN AMACI:

Türkiye’de yaklaşık 640.000 kız çocuk okul çağında olduğu halde okuma yazma bilmiyor. Kız çocuklarının %40 ı ilkokulu yarıda bırakmış durumda %13 ü ise okula hiç kayıt olmamış.

Bazı illerde 6-14 yaş arasındaki kız çocuklarının %50'si okula gitmiyor , kırsal kesimde ise 11-15 yaş arasındaki kız çocukalrının %60 ının okula kaydı yok.

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNİCEF haziran 2003 tarihinde başlattıkları "Haydi Kızlar Okula" kampanyası ile 2005 yılı sonuna kadar öncelikli 50 ilde, ilköğretim çağında bulunan kız çocuklarından (6-14 yaş grubu), hiç okula gitmemiş yada başlayıp yarım bırakmış olan kız çocuklarının tümünün okula kaydolmalarının, devam etmelerinin ve mezun olmalarının sağlanmasını amaçlıyor.

2003 yılı için belirlenen öncelikli iller , yaklaşık 250.000 okul çağında olup da okula gitmeyen kız çocuğunun yaşadığı Ağrı, Batman , Bitlis , Diyarbakır, Hakkari , Muş, Siirt , Şırnak , Van’dan oluşuyor. Bu illerde 6-14 yaş arasında okuma yazma bilmeyen kız çocuk oranı %27.7 ile %37.7 arasında değişiyor.

KIZ ÇOCUKLARININ OKULA GİTMEYİŞİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Kız Çocuklarının okula gitme oranlarının düşük olmasının en önemli sebebi ekonomik imkansızlıklar. Okullar ücretsiz olmasına rağmen, formalar ve okul malzemeleri paralı. Aileler bu masrafları karşılıyamadıkları için çocuklarını okula göndermiyor veya çocukları arasında öncelik belirlemek durumunda kalıyor.

Sorunun bir diğer sebebi ise, toplumun geleneksel yapısı içindeki kadının rolü. Toplumda geleneksel olarak kız çocuklarının eğitimine önem verilmiyor. Kendileri de okuma-yazma bilmeyen veya yeterli eğitim almamış anne-babalar kız çocuklarını okula göndermeye gerek görmüyor. Kırsal kesimde kadından okuma-yazma bilmesi beklenmiyor.

ROCK’N COKE FESTİVALİ’NDE "HAYDİ KIZLAR OKULA"KAMPANYASINA DESTEK

Rock’n Coke Festivali "Haydi Kızlar Okula" kampanyasının toplum nezdinde birliğini arttırmak, soruna dikkat çekmek ve çözüme dönük ilk adımların atılmasını sağlamak amacılya bir platform oluşturmayı hedefliyor.

Festivalin düzenlediği 6-7 Eylül tarihlerinde Kanal D ekranlarından Festival görüntüleri ile birlikte "Haydi Kızlar Okula" kampanyasına maddi destek sağlayacak bir teleton düzenlenecek.

Elde edilen gelir UNICEF tarafından öncelikli 10 ilde yaşayan okul çağındaki kız çocuklarına ders kitabı dışındaki eğitim materyallerini içeren birer okul çantası sağlanması için kullanılacak.

Festivalde sahne alacak dünyaca ünlü yabancı grup ve DJ’ler ile Türkiye’nin sevilen müzik grupları Rock’n Coke festivali ile kitleleri ekran başına toplarken, aynı zamanda "Haydi Kızlar Okula" kampanyasına yönelik bilinirliğin artmasına destek sağlayacaklar

Rock’n Coke Festivali, Kanal D ekranları aracılığıyla Türkiye'de kız çocuklarının okullaşma oranının düşük olmasının sebepleri ve muhtemel çözüm yolları üzerine bir tartışma platformu oluşturarak, konunun toplum gündemine girmesini sağlayacak.

Rock’n Coke Festivalini ziyaret edecek toplumun fikir önderleri "Haydi Kızlar Okula" kampanyasına verdikleri desteği Kanal D ekranları aracılığıyla geniş kitlelere duyuracaklar.

Kampanyanın başlangıç tarihi Haziran 2003 ve 2005 yılına kadar devam etmesi düşünülüyor.

Kampanya çeşitli kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar tarafından destekleniyor.

Bu kamu kuruluşları: Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tarım Bakanlığı ve Diyanet İşleri

BAĞIŞLAR NASIL YAPILACAK?

Cumartesi günü itibariye 3 şekilde bağış yapılabilecek:

1- Yapı Kredi Bankası 444 0 444 numaralı telefonu arayıp bağışlanmak istenen miktar kredi kartından çektirilerek

2- Vakıfbank 2008574 nolu hesap no su Ankara Çankaya şubesi ne para yatırılarak

3- Turkcell 3005 e mesaj göndererek

Bir Çocuğun bir senelik okul çantasını hazırlamak 10 milyona mal olmakta çocukların kitap masraflarını Milli Eğitim Bakanlığı Ücretsiz kitap Kampanyası ile sağlamaktadır.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>