>

MODA - STİL

İlk Buluşmanız "Ne Renk" Olmalı?

Kırmızı cesaret, sarı iyimserlik, mor farklılık…
 
   
 
 
     

İlk buluşmada renklerin çok şey anlattığını söyleyen Dove 100Renk100Gun.com yarışmasının jürisi, renk uzmanı Oya Komar, bu konuda önemli ipuçları sunuyor.

Kadınların kişisel bakım konusundaki tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve 100 renkte test edilerek iz bırakmadığı onaylanan Dove Deodorant’ın 100Renk100Gun.com yarışmasının jürisi, renk uzmanı Oya Komar, ilk buluşmalarda renk tercihi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklıyor.

İlk buluşma önemlidir; ruh halimiz ve konuştuklarımız kadar kıyafet seçiminden saç şekline, ayakkabılarımızdan aksesuarlara, bizimle ilgili her detay karşımızdakinin bu buluşmayla ilgili algısında da rol oynar. İlk buluşmada tercih ettiğimiz renklerin de karşımızdakine bizle ilgili birçok ipucu sunduğunu vurgulayan Komar, “Çoğumuz farkında olmasak da ilk buluşmalarda bıraktığımız izlenim, öncelikli olarak kullandığımız renklerden kaynaklanıyor. Kıyafetlerin stili, beden dili ve sözel iletişimle anlattıklarımızın etkisi bunun ardından geliyor” diye ekliyor.

Bu nedenle Oya Komar ilk buluşmada seçeceğimiz renkler konusunda itinalı davranmamız gerektiğinin altını çiziyor. Türk kadınlarının ilk buluşmalarda tercih ettikleri renk seçeneğine gelince… 3000’e yakın kişiyle gerçekleştirilen birebir renk analizi seanslarından yola çıkan Oya Komar, en çok tercih edilen rengin, güvenli zannedildiği için siyah olduğunu açıklıyor.

Peki, ilk buluşma için doğru renkler gerçekten bunlar mı? Oya Komar’a göre doğru renk, buluşmada kişinin vermek istediği mesaja göre değişiyor. Mesela kırmızının cesareti, pembenin ise şefkat ve uyumu çağrıştırdığını belirten Komar, toprak renklerini dışadönüklük, maviyi ise sükunet ile özdeşleştiriyor.

İŞTE İLK BULUŞMADA SEÇECEĞİNİZ RENKLERİN SİZİNLE İLGİLİ VERECEĞİ MESAJLAR:

Cesur Kırmızı:
Risk alabileceğinizi, cesur ve güçlü olduğunuzu kırmızıyla vurgulayabilirsiniz. Yakut Kırmızısı, Şarap Rengi, Narçiçeği, Kiraz Kırmızısı, Domates Kırmızısı veya Turuncumsu Kırmızıdan biri mutlaka size yakışacaktır.

Empatik Pembe/Şeftali tonları:
Pembe tonları empati, şefkat, nezaket, yumuşaklık ve uyum çağrıştırır. İlk buluşmada yaratmak istediğiniz imaj bu ise, Şeker Pembesi, Gül Pembe, Şeftali, Mercan veya Petal renklerinden biri teninizi bütünleyecektir.

Eğlenceli Turuncu:
Sosyalliği ve cana yakınlığı vurgulayan turuncuyu kullanırken dikkat! Enerjsi “sürekli”den ziyade, “an”lık intibası verme riski taşır. Yine turuncu ailesinden, Mango gibi daha açık tonlar tercih edilebilir.

Sımsıcak Toprak renkleri:
Toprak renkleri, ayaklarınızın yere sağlam bastığının ve dışadönüklüğünüzün göstergesidir. Yakışan tonlarınızı Vizon, Karamel, Camel, Sütlü Kahve, Taba, Moka arasından seçebilirsiniz.

Güleç Sarı
Sarı yaratıcılığın yanı sıra iyimserliği de vurgular. Ancak dikkati en çabul çeken renk olması özelliğiyle 20 dakikanın üstündeki buluşmalarda yorucu olabilir. Hardal Rengi, Limoncello veya Ayçiçeği renklerinden yakışanı seçip, bir aksesuarla birlikte kullanılması daha uygun…

Kendini Yenileyen Yeşil:
Güvenilir, canlı ve istikrarlı duruşu yeşil tonları ile yansıtmak mümkün. Çam, Filiz, Fıstık, Enginar, Yeşil Elma, Söğüt Rengi, Satsuma, Zümrüt veya Nefti tonlarından size yakışanı bulabilirsiniz.

Huzurlu Mavi:
Cinsiyet fark etmeksizin en sevilen renkler arasında yer alan mavi, ulaşılabilirliğinizi, sükunetinizi ve sorumluluk sahibi olduğunuzu ifade eder. Üstelik bu rengin İndigo Mavisi ve Kobalt Maviden Deniz Köpüğüne, Petrol Mavisinden Turkuaza geniş bir yelpazesi de mevcut.

Özgün Mor:
Farklılığınızı vurgulayabileceğiniz bu renkle, kendinizi ve evreni tanıma yolunda olduğunuzu ifade edersiniz. Lila, Lavanta, Mor, Mürdüm renklerinden birini seçebilirsiniz.

İhtiyatlı Siyah:
Bir ilk buluşma için siyahı tercih ediyorsanız, başka bir vurgu rengini mutlaka tabloya dahil edin. Tek başına siyah giymek karşınızdaki kişide çok sayıda soru işareti oluşturabilir. Ancak açık renkle birlikte kullandığınızda da otoriter olarak algılanacağınız uyarısı yapalım.

Narin Beyaz/krem:
Tek başına beyaz veya krem rengi, yüz hatlarınız ve mimiklerinizi görünmez kılar. Bu da karşınızdaki kişiyle iletişiminizin yarı yarıya azalması anlamına gelir. Beyaz, Yumurta Kabuğu, Taş Rengi, Fildişi renklerinden birini nispeten koyu bir renkle tamamlamakta fayda var.

Uzlaşmacı Gri:
Gri, gözü en az yoran renk olmasına rağmen, tek başına giyildiğinde kişiliksiz duracaktır. İfade etmek isteyeceğiniz rengi, mutlaka grilerinize dahil edin.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>