>

MODA - STİL

Otomobilde hayat...

Volvo’nun En Büyük Marka Kampanyası “Life On Board” – “Otomobilde Hayat” başlıyor!..
 
   
 
 
     
Tamamiyle yeni S40 ve V50’nin tanıtımı amacıyla düzenlenen sıradışı Mystery of Dalarö (Dalarö'nün Gizemi) ve Route V50 kampanyalarının ardından, Volvo Car Corporation şimdiye dek internet üzerinden düzenlenen en geniş kapsamlı marka imaj kampanyasına başlıyor.

Volvo şimdiye dek düzenlenen en geniş kapsamlı “Life On Board – Otomobilde Hayat” kampanyası ile www.volvocar.com.tr 'de yaşamdan farklı kesitleri, sıradışı olayları, otantik sohbetleri, bir dizi dökümanı, internet’te yer alan hikayeleri, kitlesel medya kanallarından yararlanarak izleyiciye sunuyor. Bu sıradışı hikayeler Volvo, S-Range, V-Range ve XC-Range serisinden araçların kullanıcıları ile örtüştürülüyor.

Bu kampanyanın ‘başka hiçbir şeye benzemeyen bir otomotiv tanıtımı örneği’ olduğunu dile getiren Global Reklam Direktorü Tim Ellis bu konuda şöyle diyor: “Bu kampanyanın başlangıç noktası Volvo’nun başlangıç noktası ile aynı. ‘Otomobiller insanlar tarafından kullanılır.’ Bu konsepti keşfederken, insanlar ile otomobillerinin içerisinde gerçek hayat hakkında konuştukça, bu deneyimin ne kadar güçlü, önemli ve samimi olabileceğini anladık. Aslında bu yaratıcı düşünce basit bir temele dayanıyor: Volvo otomobillerine ilginç insanlar bindirin, onları ilginç bir yolculuğa gönderin ve hayat hakkında konuşmalarını sağlayın. Ortaya çıkan sohbetler derin ve önemsiz, duygusal ve yüzeysel ve hepsinden ötesi yaşanmış gerçek olaylar.”


Hayatı kucaklayan insanları bulmak
Bu kampanya için Volvo ve reklam ajansı, Fuel Europe, dünya üzerinde ilginç hayat hikayeleri olan insanları araştırdı. Bu insanları seçerken ise hayat tecrübeleri ve bakış açıları gözönüne alındı. Böylece, bu kişilerin hiçbir Volvo yetkilisi veya Volvo ürünü ile bağlantısı olmadan, kendilerine ait modeller ile yaptıkları sohbetlerin Volvo değerlerini yansıttıkları ortaya çıktı. Örneğin, yeni XC70 Cross Country için hazırlanan filmde kullanılan sohbetler macera ve tutku üzerine odaklandı. Yolculardan biri olan Bethany Hamilton, şiddetli bir köpekbalığı saldırısının ardından bir ay içerisinde tekrar suya yarışmaya dönen 14 yaşında bir sörf şampiyonu. Otomobilin sürücüsü ve Bethany’nin arkadaşı Greta Kuntzweiler, Amerika Birleşik Devletleri’nde ünlü bir jokey. Aralarındaki sohbet, ağır konulardan hemen köpekbalığı saldırısı ile başedebilme ve korkunç sürüş kazalarına veya Bethany’nin her zaman favorisi olan TV programına dönüşebiliyor. Filmde yeni V70 Station Wagon için konular genellikle kişisel ihtiyaçlar ve tutkular ile aile ihtiyaçlarını dengelemek üzerine. Sürücü Chris Gardner, Wall Street’te görev yapan en başarılı hisse senedi brokerlarından biri. Gardner, bir zamanlar iki yaşındaki oğlu ile San Fransisco’da sokaklarda yaşıyormuş. Arkadaşı ise Dr. Richard Wiseman; “The Luck Factor” (Şans Faktörü) kitabının yazarı bir İngiliz psikolog. Dr. Wiseman neden bazı insanların şanslı ve bazılarının şanssız olduğu üzerinde çalışmalarda bulunuyor. Chris sadece şanslı mı veya bunun daha ötesinde birşeyler de mi var?

Satışın modern yolu – Volvo için kanıtlanmış formül
Tim Ellis şöyle diyor: “Bu insanların tümü hayata sadık kişiler, bizim otomobillerimize değil. Tabii ki amacımız daha fazla otomobil satmak. Ve biliyoruz ki bu konsepti müşterilerimiz ile paylaştığımızda, insanlar güvenlik, konfor, yüksek teknoloji ve performans hakkında da çok fazla mesaj edinecekler. Yolcular rahat ve kendine güveni olan insanlar ve tabii ki otomobili doğal olarak kullanıyorlar ve denemiş oluyorlar. Böylece biz de satış yapmış oluyoruz. Biz sadece geleneksel otomobil reklam formülünü kullanmıyoruz. Bunun yerine, mesajlarımızı dışarı itelemek yerine; insanların Volvo ile ilgilenmelerini sağlamak için kişileri otomobile çekiyoruz.”

Uygulanan strateji, tamamiyle yeni S40 için hazırlanan Mystery of Dalarö (Dalarö'nün Gizemi) ve V50 için hazırlanan Route V50 tanıtım kampanyalarının devamını sağlamak üzerine kurulu. Volvo Avrupa reklam ajansı direktörü Simon Pride şunları söylüyor: “Bu kampanyalar sayesinde yeni Volvo alıcılarına nasıl ulaşacağımız konusunda çok şey öğrendik. Volvo için bir ses yarattık ve görünen o ki bu çok işe yarıyor. Dışarıda, henüz ulaşamadığımız birçok Volvo alıcısı olduğunu biliyoruz. Bu kampanya ile bu amaca bir adım daha yaklaşmış oluyoruz.”

Life on Board diğer Volvo modelleri için hazırlanan filmler ile devam edecek!
Volvo, Avrupa ve Asya pazarında kullanılmak üzere XC90, S60, XC70 ve V70 için hazırlanan yeni filmleri de tanıtıma sundu. Tüm bu filmleri www.volvocar.com.tr'de izleyebilirsiniz. S80 ve S40 için yeni filmler ise hazırlık aşamasında.


“LIFE ON BOARD – OTOMOBİLDE HAYAT”IN KADROSUNU KİMLER OLUŞTURDU?

Volvo S60
Luigi Colani

Alman endüstri tasarımcısı Luigi Colani, dizayn dünyasında tavizsiz vizyonu ile tanınıyor. Tasarımcının eli otomobilden kameralara, ayakkabılardan güneş gözlüklerine ve çakmaklardan 80 metrelik kanat açıklığına sahip uçaklara kadar herşeye uzanıyor. Colani, işini şu şekilde tarif ediyor; “doğa tarafından bana gösterilen gerçekleri taklit etmekten daha fazlasını yapmıyoruz” diyor. Colani şu anda Shanghai ‘bio-city’ projesinde çalışıyor.

Lucy Orta
Lucy Orta, kişilerin kendileri ve çevreleri üzerinde heykel, giyilebilir objeler ve performansları üzerine çalışan bir İngiliz sanatçı. Orta, ilk olarak kitlelerin dikkatini 1992 yılında yaptığı ve mimari, moda ve sosyal aktivite unsurlarını birarada kullandığı taşınabilir kalkanlardan oluşan “Refuge Wear” çalışması ile çekti. Bunların arasında en fazla sergilenen ‘Habident’ çalışması Red Hot Chili Peppers’ın “Can’t Stop” tanıtım çalışmasında da kullanıldı.
Lucy kimlik üzerine keşiflerini, paylaşılan alanlar ve networkler dahilinde ‘Nexus Architecture’ projesi ile keşfetmeye devam ediyor. Bu çalışma ile Lucy, kişiler üzerinde bulduğu izler sayesinde insanların arasında yer alan bağlantıları ve onları birbirlerine başlayan noktaları keşfetmeyi planlıyor.

Volvo XC90
Jaime Lerner
Brezilyalı Jaime Lerner mimari ve şehir planlaması üzerine eğitim almış. Bununla beraber uluslararası tanınmışlığını Curibita valisi sayesinde elde etmiş. Fikirleri arasında rekabetçi olmayan toplu taşıma projeleri, insani mimari ve şehir planlaması üzerinde çalışmalar yer alıyor. Bu çalışmalar sayesinde dünyanın en kaos üçüncü dünya şehirlerinden birinin dünyada yaşanacak en güzel yerlerden bir olmasını hedefliyor. (insanlar bu projeyi Utopia olarak tanımlıyor) Bugün, Lerner dünyanın birçok şehrinde şehir planlaması üzerine danışman olarak görev yapıyor. Ayrıca International Union of Architects’in de (Uluslararası Mimarlar Birliği) başkanlığını sürdürüyor.

Flavia Sparacino
Interaktif teknolojileri icat eden bir kişi olan Sparacino, aynı zamanda bir müze tasarımcısı ve MIT (Massachussets Teknoloji Enstitüsü) mezunu. Flavia, uç noktalarda sergi alanları tasarlayan Sensing Places adlı bir şirketin de kurucusu. Flavia, müzeler, şirket genel merkezleri, perakende mağazalar, tiyatrolar, park alanları, havaalanları ve dünyanın birçok bölgesinde yer alan şehirler için interaktif anlatım yeteneğine sahip tasarımlar yaratıyor. Tarzı, doğal temaları gelişmiş bilgisayar vizyonu ve elektronik sensörler yardımı ile geliştirmek, bu sayede kişilerin fiziksel objeler, dijital imajlar, videolar, grafikler ve ışıklar ile algılamalarını sağlamak.

Flavia, MOMA, SFMOMA ve Milan’da yer alan La Scala Opera tiyatrosu için de müze tasarımları yapmış. İtalya Cumhuriyeti tarafından resmi şövalye ünvanı almış olan Flavia’nın altı akademik diplaması ve MIT’den PhD ünvanı bulunuyor. Flavia, dünyanın birçok yerinde geniş mimari stüdyolar için teknolojik danışman olarak hizmet veriyor.

Volvo V70
Chris Gardner
Yirmi yıl evvel, Chris Gardner iş
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>