>

RÖPORTAJ

Güzel Başarılı Anne Şirin Yalçın

İş dünyasındaki başarısı ve düzenlediği sosyal sorumluluk projeleri ile adından söz ettiren, cemiyet hayatının seçkin isimlerinden Şirin Yalçın.
 
   
 
 
     

ŞİRİN YALÇIN KİMDİR, KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre menkul kıymetler şirketinde staj yaptım. Ancak, doğruyu söylemek gerekirse finans sektöründe çalışmak beni çok da mutlu etmedi. Newport Üniversitesi Davranış Bilimleri yüksek lisansına başladım ve aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde yer aldım. Çağdaş Eğitim Vakfı’na (ÇEV) bağlı Hasdal İlköğretim Okulu’nda İngilizce öğretmenliği, Saadet İlköğretim Okulu’nda özel eğitilebilir çocuklara etüd ablalığı çalışmaları yaptım. 2004 yılında ise ablam Elif Dürüst ve birkaç psikolog arkadaşımızla birlikte Aralık Derneği’ni kurduk. Aralık Derneği’nde, gerek seminer organizasyonlarında gerekse sosyal sorumluluk projelerinde severek çalışıyorum. Şimdi de “Sırmaison” oluşumunda çalışmak ve markayı büyütme hedefindeyiz.

İŞİNİZDE VE ÖZEL YAŞAMINIZDA VAZGEÇEMEDİĞİNİZ PRENSİPLERİNİZ NELERDİR?

Yaşam felsefem paylaşmak diyebilirim. Zevki, estetiği, maneviyatı kısacası sahip olduğumu düşündüğüm her şeyi paylaşmak… Aralık Derneği’ndeki tüm çalışmalarım bana paylaşma zevkini doyasıya yaşattı.

YENİ MAĞAZANIZ SIRMAİSON HAYIRLI OLSUN. BU İŞE ATILMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ SİZDEN DİNLEYEBİLİR MİYİZ?

Sırma 1995 yılında Nişantaşı’nda faaliyete geçti. Müşterilerimize ilk etapta, Fransız gümüş markası Ercuis, Raynaud-Limoges, J.L. Coquet Porselen, İtalyan Griffe ve Colle Kristal ile hitap etmeye başladık. Son dönemde ise mağazaya yeni markalar ve yepyeni bir görüntü kazandırmak için harekete geçtik. Özellikle yeni evlenen çiftlere, evlilik listelerini hazırlarken tüm ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak, geniş ve kaliteli bir ürün yelpazesi sunuyoruz.

YAPTIĞINIZ İŞE BAKACAK OLURSAK DEKORASYONA MERAKLISINIZ. EVİNİZİ DEKORE EDERKEN PROFESYONEL YARDIM ALDINIZ MI YOKSA KENDİ ZEVKİNİZİ Mİ ÖN PLANDA TUTTUNUZ?

Evimizde belli bir tarzın disiplininde olmayı tercih etmedik. Neşet de ben de dekoratif objelere ve sanat eserlerine meraklıyız. Sürekli aldığımız ve seçtiğimiz parçaları ilave edebileceğimiz eklektik bir tarzı tercih ediyoruz. Bu da bize dinamik bir dekorasyona sahip olmayı sağlıyor. Evimizde 17. yüzyıla ait Floransa resimlerini, Osmanlı dönemi tablolarını ve çağdaş sanat eserlerini bulabilirsiniz.

EŞİNİZ NEŞET YALÇIN İLE NE ZAMAN, NASIL TANIŞTINIZ?

Neşet ile ben ilkokul yıllarından beri tanışıyoruz.

SEVGİLİLER GÜNÜ YAKLAŞIYOR... EŞİNİZLE BERABER GEÇİRDİĞİNİZ, UNUTAMADIĞINIZ SEVGİLİLER GÜNÜ ANINIZ VAR MI?

Biz sevgililer Günü’ne önemli bir anlam yüklemiyoruz. Beraber geçirdiğimiz her gün bizim için anlamlı.

SİZCE MUTLU EVLİLİĞİN SIRRI NEDİR?

Karşılıklı saygı, sevgi ve güven…

BAŞARILI VE GENÇ BİR ANNE OLMAK ZOR MU? ÇOCUKLARINIZA VAKİT AYIRABİLİYOR MUSUNUZ?

Çocukların bebeklik döneminde tüm günümü onlarla geçirmiş olduğum için çok mutluyum. Yaşları büyüdükçe, zamanımı sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak ve kendi gelişimim üzerine çalışarak değerlendirdim. Aralık Derneği’nin kurulması ve dokuz yıldır orada çalışmam hem kendimi daha iyi tanımama hem de çalışma hayatı ile ilgili de tecrübe kazanmama yardımcı oldu. Kendimi daha iyi tanımak, iyi planlar yapmamı sağladı. Ve zannederim Sırmaison da bu dönemim bir neticesi… Planlı düşünmek, programlı yaşamak benim için önemli. Her zaman önceliklerimi bilerek adım atıyorum. Anne olmak bir kadının yaşam anlayışını tümüyle değiştiriyor. İnsanlara sevgi ile yaklaşmayı, sabırlı olmayı bundan daha iyi öğretecek bir okul olamaz… Ben de önce çocuklarım ve ailem daha sonra işim ve uğraşlarım diyorum. Derneğin de mağazamızın da Nişantaşı’nda olması gün içinde işimi kolaylaştırır diye düşünüyorum. Derneğin belirli seminer organizasyonları ve sosyal sorumluluk proje çalışmaları döneminde artık ortaklarımdan izin isteyeceğim.

KURUCULARI ARASINDA OLDUĞUNUZ ARALIK DERNEĞİ’NE BU YOĞUNLUKTA ZAMAN AYIRABİLİYOR MUSUNUZ? DERNEKTE YENİ PROJELERİNİZ VAR MI?

Derneğimizi; eğitim ve öğrenmenin okullar ve öğretim hayatıyla sınırlı olmadığını, bunun hayat boyu devam bir süreç olduğunu vurgulamak ve insanlara gündelik hayatlarında “Aralık” açmak amacıyla değişik kurs ve seminerlerle öğrenme ve düşünme ortamları sağlamak üzere kurduk. Dolayısıyla sanat tarihi, müzik, felsefe, edebiyat gibi birçok konuda seminerler düzenlemeye devam ediyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ile birçok çocuğu genci ve kadının eğitim ve öğrenimine katkı sağlamaya çalıştık. Şimdi de yine ihtiyacı olan bölgelerimizde küçük çocuklarımız için anaokulları açmak hedeflerimiz.

ALIŞVERİŞ HER KADIN İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR. MODA VE ALIŞVERİŞ SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR?

Moda, insanın kendi içinde bulunduğu ruh halini dışarıya yansıtması bence... Moda, herkesin küçük günlük sanatı da diyebiliriz. Tabii işin endüstri kısmı da insanlardaki bu ihtiyacı kullanıyor ve sektör kendini yenilemek için moda konseptleri ortaya koyuyor.

GELECEK İÇİN PLANLARINIZ NELERDİR?

Beklentiler birçok yönde olabilir. Kişinin kendisi, başkası, işi, ülkesiyle ilgili beklentileri vardır. Ben de kendi adıma insanların doğallaştığı, anlayışın, birlik ve beraberlik duygusunun hakim olduğu ortamlarda ailem ve sevdiklerimle huzur ve sağlıkla yaşamak istiyorum. Ayrıca yeni kurduğumuz Sırmaison markasının başarıyla devam etmesi ve büyümesi… Aralık Derneği’nde projelere en doğru şekilde yer vermek.

Mag Dergisi

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>