>

SAĞLIKLI YAŞAM

Acil durumlara karşı…

Zor günlerden geçiyoruz. Artık her an “acil” bir durumla karşı karşıya kalmak mümkün. Bu sebeple herkesin acil yardımı çok iyi bilerek hazırlıklı olması gerekiyor.
 
   
 
 
     
Acil Yardım Rehberi

Acil sağlık hizmetine yılın 365 günü ve 24 saat ihtiyacımız var. Özellikle talihsiz olaylar yaşadığımız şu günlerde yaralanmalara karşı nasıl davranmanız gerektiği çok daha büyük bir önem kazanıyor.

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Acil Servis Sorumlusu ve Acil Tıp Uzmanı Dr. Serpil Yaylacı temel yaşam desteği programının herkesin bilmesi gerektiğini belirterek, gibi acil durumlarda yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

· Kaza yerindeki yaralıları hastanelere yönlendirme son derece önemli bir adım. Hafif yaralılar uzak hastanelere, ağır yaralılar yakın hastanelere sevk edilmeli. Aksi takdirde acil serviste zaman kaybı yaşanacağı akıllardan çıkarılmamalı.

· Yaralıların hastanelere yönlendirilmesi profesyonel kişiler tarafından yapılmalı. Olay yerine ulaşan ilk ambulans ya da sivil savunma hafif ve ağır
yaralıların ayrımını yapmalı.

· Yaralıları yerlerinden oynatmadan profesyonel yardım beklenmeli. Başkalarının yaralıya dokunması engellenmeli.

· Yardım gelene kadar hastanın güvenliği sağlanmalı.

· Yaralıda kanama varsa, kanayan yerin üzerine temiz bir bez koyarak üzerine bastırılmalı.

· Burun kanıyorsa baş ve işaret parmağıyla buruna basınç uygulanmalı.

· Cam kırıkların göze girmesi durumunda kesinlikle hiçbir cam parçası gözden çıkarılmamalı. Bu durumun gözde çok daha büyük tahribatlara yol açabileceği unutulmamalı.

· Yaralının başını sabitlemek için havlu veya ceket katlanıp başının altına konulmalı.

Dr. Serpil Yaylacı şunları söylüyor:
“Afetle ilgili özel bir plana sahip olmamız gerekiyor. Ambulans sistemi tek bir elde toplanmalı ve bu olaylar karşında hangi hastanelerin temel hastane olacağı belirlenmeli. Böyle bir özel plana sahip olunması bir tek hastanedeki olası yığılmayı önleme konusunda çok önemlidir. Ancak en azından şu günlerde hafif ve ağır yaralı ayrımının hızla ve doğru yapılması sağlanmalıdır.”
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>