>

SAĞLIKLI YAŞAM

Affetmeyi bilenler daha sağlıklı

Bilim adamlarının yaptığı araştırma, affetmesini bilen insanların hem ruhen hem de bedenen daha sağlıklı olduğunu ortaya çıkardı...
 
   
 
 
     
Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, affetmesini bilen insanların hem ruhen hem de bedenen daha sağlıklı olduğunu ortaya çıkardı.

Stanford Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Frederic Luskin ve ekibi, San Francisco kentinde oturan 259 kişi üzerinde araştırma yaptı. Denekleri 6 kez 1.5 saatlik oturumlara çağıran bilim adamları, bu oturumlarda katılımcıların affetmeyi öğrenmesini sağladılar.

Araştırma çerçevesinde kötü anılarını konuşarak paylaşan denekler,daha sonra kendilerine zarar veren kişileri canlandırarak içlerinden onlarla konuştular. Kendilerine zarar veren kişileri affeden katılımcıların çoğu, deney sonrasında daha az acı duyduklarını belirterek, stresten kaynaklanan sırt ve mide ağrısı, uykusuzluk gibi ruhsal ve fiziksel belirtilerin de önemli ölçüde azaldığını kaydettiler. Deneklerin çoğu, gelecekte meydana gelebilecek benzer olaylarda tekrar affetmeye hazır olduklarını söyledi.

Deney için, fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalanlar değil, hakarete uğrayan kişiler seçildi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>