>

SAĞLIKLI YAŞAM

Aşırı Şişmanlık Spermin DNA’sını Bozuyor!

ABD’de yapılan araştırma sonucunda, Obez erkeklerin spermlerindeki DNA’ların bozulma oranıyla kısırlık oranındaki artışın aynı doğrultuda olduğu ortaya çıktı.
 
   
 
 
     
ABD’de yapılan "obezite ve kısırlık" ilişkisini ortaya çıkaran bir araştırma sonucunda Obez erkeklerin spermlerindeki DNA’ların bozulma oranıyla infertilite (kısırlık) oranındaki artışın aynı doğrultuda olduğu ortaya çıktı. Ferti-jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi’nden Op.Dr. Seval Taşdemir yüksek obezite oranın kadınlarda da polikistik over sendromuna yol açtığı ve dolayısıyla kısırlık tedavisi sonuçlarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Amerika’da Atlanta Üreme Biyolojisi Cemiyeti tarafından 30 obez denek üzerinde yapılan araştırmada ilk olarak vücut ağırlığının DNA’nın gerçek yapısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yapılan araştırmada kilonun boya oranıyla spermin DNA’sındaki bozulmaların oranı (BMI) karşılaştırılmıştır.Bu oran sonucunda % 25’i geçtiği durumlarda aşırı kilolu ve %30’u geçtiği durumlarda ise obez olarak tanımlanmaktadır.

Araştırma sonucunda elde edilen veriler obezite oranın spermlerin DNA’sındaki bozulmalar ile doğru orantılı olarak değiştiği ve sperm kalitesini bozduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla spermlerin DNA’sındaki bozulma oranının yüksek olması durumunda da kısırlık ve düşüklerin de arttığı da ortaya çıkmıştır.

Ferti-jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi’nden Op.Dr. Seval Taşdemir konuyla ilgili infertilite (kısırlık) alanında obezitenin kısırlığa etkisini ortaya koyan önemli bir araştırma olduğunu belirti ve şunları söyledi: "Obezite kadın ve erkekteki fazla kiloların verilmesi, kısırlık probleminin çözümünde çok önemli bir etken olmaktadır. Obezite hastalarımız bize tüp bebek tedavisi için başvurduklarında öncelikle kilo vermelerini öneriyoruz. Özellikle kadın hastamızın kilolarından kurtulması ile yumurtlamasının düzene girdiğini ve adet görmeye başladığın gözlemliyoruz. Bu olumlu gelişmeler, tüp bebek tedavisinde yüz güldürücü sonuçlara sebep oluyor."

Obez erkeklerin testislerindeki yüksek ısı, sperm DNA’sını bozuyor!
Spermlerin DNA’sının bozulması sonucunda erkek kısırlığı artmakta olduğu yaklaşık 50 yıldır bilinmektedir. Günümüzde yapılan araştırmalardan biliyoruz ki sperm DNA’larının bozulmasını etkileyen birtakım faktörler vardır. Bu faktörler sigara, hava kirliliği, uzun cinsel perhiz dönemleri, alkol,uyuşturucu ve testislerin normalden fazla ısıya maruz kalıyor olmasıdır. ABD’de "Obezite ve kısırlık" konusunda yapılan bu araştırma göstermiştir ki şişman erkeklerin yağlardan dolayı genital bölgedeki ısıyı arttırmakta olması ile kısırlık problemini tetiklemektedir.

Obez erkeklerin sperm hareketleri yavaşlıyor!
ABD’de 30 obez denek üzerinde yapılan bu araştırmanın bir başka sonucu da , obezite oranı yüksek olan erkeklerin sperm hareketliliği de azalmakta ve dolayısıyla infertilite (kısırlık) oranı ve düşük riski de artmaktadır.

Obezite kadınlarda da kısırlığa sebep oluyor!
ABD’de yapılan araştırma göstermiştir ki obezite kadın kısırlığını da arttırmaktadır. Yüksek obezite oranı Polikistik over sendromu ve ensülin sistemi direncinde büyük bir risk oluştururken bu durumlar Tüp bebek tedavisinde de başarıyı negatif etkilemektedir.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>