>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ayak Bileklerine Liposuction

Hollywood ünlülerinin tercih ettiği “ayak bileği liposuction”ı Türkiye’de uygulanmaya başladı.
 
   
 
 
     

Yaklaşık 1 saat süren operasyonu ise daha çok 25-30 yaş arasındaki kadınlar tercih ediyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, ayak bileği bölgesindeki deri altında bulunan yağ dokusu hücrelerinin emilerek vücuttan uzaklaştırılmalarını sağladıkları ayak bileği liposuction’ı ile ilgili bilinmeyenleri paylaştı.

İdeal ayak bileği, tüm kültürlerde ince ve zarif olarak tanımlanır. Tıp bilimi de ideal bir ayak bileğini ince, üzerinde belirgin şekilde toplardamar görüntüsü içermeyen ve keskin kemik çıkıntıları olmayan bilekler olarak nitelendiriyor. Pek çok kadının kabusu ise kalın ayak bileklerine sahip olmak. Hatta bu durum bazen öyle bir sorun haline geliyor ki, kadınlar kısa etekler ya da zarif ayakkabıları giymekten çekinebiliyorlar. Yurt dışında uzun zamandan beri uygulanan ve Hollywood starlarının yoğun ilgi gösterdiği ‘ayak bileği liposuction’ı artık Türkiye’de de uygulanan ve çok ilgi gören cerrahi operasyonların başında geliyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, özellikle hosteslerin ve etek giymek zorunda olan kadınların ayak bileklerini inceltmek istediklerine dikkat çekerek, ince bilekli olmak isteyen kadınlar için operasyonun inceliklerini anlattı. Prof. Dr. Yücel, ayak bileğinin kalınlığının kilo vermekle ilişkisi olmadığını da belirtti.

AYAK BİLEĞİ OPERASYONLARI NASIL YAPILIYOR?

Yurt dışında uzun zamandan beri uygulanan ve son dönemde Türkiye’de de çok sayıda kadın tarafından tercih edilen ayak bileği estetiği, ayak bileği bölgesini narin göstermek için uygulanan bir yöntemdir. Bu operasyonda, bölgedeki yağ dokusu azaltılır. Bilek bölgesindeki derinin altında bulunan yağ dokusu son derece ince kanüller yardımı ile emilerek uzaklaştırılır. Düzensizliklere neden olmamak için emme işlemi sıklıkla motor değil, düşük basınçlı enjektör sistemleri yardımı ile yapılır..

OPERASYON NE KADAR SÜRÜYOR? HASTANIN GÜNDELİK YAŞAMINA DÖNMESİ NE KADAR ZAMAN ALIR?

Operasyon yaklaşık bir saat sürüyor. Operasyondan birkaç gün sonra kişi sosyal yaşamına dönebilir. Hastanın yürüyüş yapması faydalıdır; ancak ayakta hareketsiz durmasını önermiyoruz. Çünkü fazla ayakta durmak, ayak bileğinde şişlere neden olabilir. İşlemden sonra 3 hafta ayak bileğinin üzerinde varis çorabı gibi baskılı giysiler kullanılması gerekmekte. Hastanın şişlikleri, diğer liposuction operasyonlarına göre daha uzun sürebiliyor.

AYAK BİLEĞİ ESTETİĞİNİN BALDIRLARDA DA BİR İNCELME YAPTIĞI DOĞRU MU?

Ayak bileklerinde gerçekleştirilen inceltme operasyonları, baldırların kaslarının daha belirginleşmesini ve bacakların daha çekici bir şekle bürünmesini sağlar. Bu bölgedeki kaslar zayıfsa ya da alt bacakta eğrilik varsa, yağ enjeksiyonları yaparak veya silikon baldır implantları kullanarak bacağı şekillendirmek mümkün.

OPERASYONDAN ÖNCE AYAK BİLEĞİNDEKİ İNCELTİLECEK BÖLGELER ÇİZİLİYOR MU?

Operasyondan önce ilk yapılan şey; bacak ile birlikte ayak bileği yapısını incelemek oluyor. Daha sonra işleme alınacak bölgeye yönelik çizimler uygulanıyor ve prosedür başlıyor.

AYAK BİLEĞİNDEN NE KADAR YAĞ ALINMALI? BUNA NASIL KARAR VERİLİYOR?

Ne kadar yağ alınacağı tamamen hastanın bacak yapısıyla ilişkili bir durumdur. Ayak bileğinin kalınlığında rol alan yağ miktarı, operasyonun sınırlarını belirlemektedir.

AYAK BİLEĞİ LİPOSUCTİON’INDA, YALNIZCA AYAK BİLEĞİNİN YAĞ ORANINA MI MÜDAHALE EDİLİR?

Bilekle ilgili sadece yağ dokusuna yönelik işlemler gerçekleştirilir. Kemiğe yönelik işlemler yapılmaz. Sorun kemiklerin kalın olmasına bağlı ise bunu inceltmek mümkün değil. Çünkü vücudun ağırlığını taşıyan kavşaklardan biri olan ayak bileği kemikleri üzerine yapılacak müdahaleler, sağlık açısından risk taşır.

OPERASYONU DAHA SONRA TEKRAR ETMEK GEREKİYOR MU?

Uygulamadan sonra tekrara gerek yok, çünkü bilek ince halini koruyor. Ama aşırı kilo alımlarında tabii ki bilek kalınlığında da bir artış olabilir.

TÜRKİYE'DE BU OPERASYONU KİMLER YAPTIRIYOR? HANGİ YAŞ GRUBU BİLEKLERİNİ İNCELTMEK İSTİYOR?

Ayak bileği operasyonunu daha çok 25-30 yaş arasındaki kadınlar tercih ediyor. Bu kadınlar yüksek topuklu ayakkabılar giymek mecburiyetinde olan iş kadınlarından oluşuyor. Mesleği mankenlik, modellik, ya da gösteri sanatları ile ilgili olan genç kadınlar ile hostesler tarafından da yaptırılan bir operasyon.

Prof. Dr. Akın Yücel’e www.drakinyucel.com adresinden ya da (0212) 236 12 92 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>