>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ayak Kokusu İçin Öneriler

Ayak kokusu pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir sorun.
 
   
 
 
     

Özellikle gün içerisinde aktif olarak yürüyüş yapan ya da ayakta duran biriyseniz ayak kokusu sorunu ile karşılaşmanız oldukça doğal bir durum. Bu da sosyal ortamda özgüveni azalttığı için psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilemektedir.

Peki ayak kokusu olmaması için ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmeli? Hangi ayakkabılar koku yapar?

Podolog Zehra Albayrak; “Ayaklar çoğu zaman ayakkabıların içerisinde gün boyu kalıyor. Dolayısıyla terleme ile birlikte bakteriler ayakkabı içerisinde, ayakta ve giyilen çorapta kendisine yer buluyor. Ayakkabı tekrar giyildiğinde ise çok kolay bir şekilde ayak kokusunun tekrarlamasına neden oluyor. Suni deri, polyester bazlı yapıdaki ayakkabılar ayak terlemesini artıracak ve hava geçişini engelleyeceği için bu durum daha da vahim hale gelecektir. Ayakkabı içinde hava geçişini sağlayan bez/filenin ve orijinal deri esnek ayakkabılar ayak kokusunun önüne geçecektir. Günümüzde bu şekilde tasarlanmış ayakkabıları bulmak artık çok çok kolaylaştı” dedi.

Ayak kokusu tedavisi nasıl olur?

Ayak kokusu tedavisi aşırı terleyen ayağımız bakteri ile birleştiğinde kokuya sebep olduğu için terlemenin önüne geçilmelidir, böylelikle koku oluşu da engellenmiş olur.

Ayağın aşırı terlemesi yani Hiperhidrozis durumu için tedavi olunması gerekir. Günümüzde bunun için botoks uygulamaları, iyontofrez farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Ayak kokusunu önlemek için neler yapmak gerekir?

Gün içinde ayakkabı içinde terleyen ve havasız kalan ayaklarımızı eve geldiğimizde mutlaka yıkamalı, sonrasında mutlaka iyice kurulamalıyız. Islak kalmamasına özen göstermeliyiz.

Ayak ve ayakkabılarınız için anti bakteriyel koku önleyici spreyler ve pudralar kullanılabilir.

Eve döndükten sonra ayakkabılarımızı açık alanda belli bir süre havalandırılıp ardından sprey veya pudrayı ayakkabılarınıza kullanmalısınız.

Ayakkabılar gün aşırı olarak değiştirilmelidir ki bu sürede ayakkabılarımızda bakterinin gelişimini engellemiş oluruz.
Ayak kokusuna sebep olan polyester bazlı çoraplardan uzak durulmalı yerine yumuşak dokulu pamuk çoraplar tercih edilmelidir.

Her gün çoraplar değiştirilmeli ve hatta çok fazla terlemeniz var ise gün içinde de çoraplarımızı değiştirmeyi ihmal etmemeliyiz.
 

Etiketler: ayak kokusu, Ayak, ter, kadın
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>