>

SAĞLIKLI YAŞAM

Baharda Çiçek Açın

Bahar yorgunluğunu bir kenara atıp, coşkusunu yaşamaya hazır mısınız?
 
   
 
 
     

Yaşamımız artık baharla uyanıyor. Sokaklarda insanlar, kıyafetler cıvıl cıvıl, ağaçlar çiçek açmaya başladı. Peki ya siz, bahar yorgunluğunu bir kenara atıp, coşkusunu yaşamaya hazır mısınız?

PROTEİNSİZ KALMAYIN:

Elinizden geldiği kadar çok miktarda ve sıklıkta balık yiyin. Bunun için restorana gitmeniz şart değil. Ton balığı, hamsi, mevsimsel balıklar ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar. Balığın yanı sıra tavuk, hindi eti ve yumurta tüketin. Çünkü proteinler vücutta tuz tutulmasını ve ödem oluşmasını önler, yağların yakılmasına yardımcı olur.

MEVSİM SEBZELERİNDEN YARARLANIN:

Turp, maydanoz, kereviz, çilek ve kabuklu pirinç, vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olurlar. Bunları sofranızdan eksik etmeyin. Brokoli, ıspanak hâlâ yemyeşil. Pazarlar harika otlarla, taze soğanlar, taze sarımsaklarla dolu... Karaciğeriniz için eşsiz bir sebze olan enginar da bollaşıp ucuzluyor. Baklalar, bezelyeler taptaze. Zeytinyağıyla pişirip bol bol tüketin. Çilekler, çağla bademler bu mevsimde boşuna meyve vermiyor. Doğanın döngüsü içinde hiçbir şey rastlantı değil. Baharın size sunduğu tüm nimetlerin tadını çıkarın. Tabii sabah kahvaltısı yapmayı ve düzenli olarak günde 3 öğün yemeyi ihmal etmeden.

YAĞSIZ OLMAZ:

Gerektiği kadar yağ almazsak, vücudumuz bir pelte gibi çöker. Bütün dokularımızın en önemli desteği yağdır. Balık yağları, zeytinyağı, kanole yağı, ceviz yağı çok değerli gıdalardır. Rejim yaparken bile bunları mutlaka tüketmek gerekir.

ÇOK SU İÇİN:

Sabah uyanır uyanmaz 1 bardak ılık su için. Gün boyunca en az 2 litre su içmeyi unutmayın. Su belki de bu güne kadar bulunan en önemli anti aging maddesidir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>