>

SAĞLIKLI YAŞAM

Benlere dikkat!

Hangi tür benler tehlikelidir? Tehlikeli benlerin belirtileri nelerdir? Hangi benler cerrahi operasyonla çıkartılmalıdır?
 
   
 
 
     
Birçoğumuzun vücudunda irili ufaklı pek çok ben bulunuyor. Bazıları doğuştan, bazıları ise sonradan oluşan benler, son yıllarda cilt kanserlerinde görülen artış nedeniyle daha da önem kazandı.

Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. G.Sevin Özgül benler hakkında bilgi verdi.

Hangi Tür Benler Tehlikelidir?

Vücudumuzda yer alan kahverengi lekere ben denmektedir. Benler doğumsal olabildiği gibi sonradan gelişmiş de olabilirler. Deride var olan benlerden bazıları kanserleşme gösterebilmektedir.

Çeşitli klinik görünümleri olan benlerde zaman içinde oluşan değişiklikler korku yaratabilir. Uzun yıllar içinde olan değişiklikler çoğunlukla benlerin normal yaşam döngüsü içinde olan değişimlerdir. Ancak kısa sürede hızla gelişme gösterenlere karşı dikkatli olmak gerekir.
Tehlikeli Benlerin Belirtileri Nelerdir?

Vücuda var olan bir bende aniden büyüme, renginde koyulaşma, sınırlarında düzensizlik, kaşıntı, kanama gibi belirtiler ortaya çıkarsa hemen uzman bir doktora başvurmak gerekir. Bu tip belirtiler kanserleşme işaretleri olduğu için biran önce müdahale edilmelidir.

Doğuştan Olan Benler Zamanla Kanserleşir mi?

Doğuştan var olan bazı benlerde kanserleşme ihtimali olmaktadır. Özellikle büyük olan doğumsal benlerin mutlaka çıkartılması gereklidir. Bu işlemin erken yaşlarda yapılması uygundur zira yaşla birlikte risk de artmaktadır.

Vücutta var olan bir ben kronik olarak travmaya maruz kalıyorsa ona müdahale etmek gerekir. Bu travma yoğun güneş ışığı altında kalmak olabileceği gibi elbiselere takılma, traş olurken devamlı kesilme de olabilir.

Halk arasında bene dokunulmaz gibi yanlış bir görüş var. Benlerin cerrahi olarak çıkarılması onların kanserleşmesine yol açmaz. Aksine kanserleşme riski olan bir ben uzaklaştırılmış olur. Bir ben çıkarıldığında kanser varsa tanısı konur ve gerekirse ileri tedavi uygulanır. Cerrahi olarak çıkarılması benlerin kanserleşmesine yol açmaz.

Hangi Benler Cerrahi Operasyonla Çıkartılmalıdır?

• Muayene edildiğinde riskli olduğu düşünülüyorsa
• Muayene ve takiplerde riskli değişiklikler saptandıysa
• Saçlı deri, genital bölge gibi takibi zor bölgelerdeyse
• İç çamaşırını kesen ya da sürekli kravat takılan, travmaya açık bir bölgedeyse
• Sosyal olarak kişiyi olumsuz etkiliyorsa
• Estetik görüntüyü bozuyorsa

Cilt Kanserinden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Cilt kanserlerinin birincil sebebi güneş ışığıdır. Özellikle son yıllarda ışınlar çok tehlikeli bir hal almaya başladı. Güneşin yılın büyük kısmında görüldüğü ülkemizde 365 gün güneşten korunmak gerekiyor. Ayrıca cildi belirli aralıklarla kontrol etmek, eğer benlerde büyüme ya da değişiklik gözlemlenirse, deride renk değişikliği ve iyileşmeyen yaralar varsa bir an önce Dermatoloji Uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>