>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bünyenizi Güçlendirin

Yoğun iş temposuna artık ayak uyduramıyor ve bünyenizin yorgun düştüğünü hissediyorsanız, sizi güçlendirecek tavsiyelerimize göz atın...
 
   
 
 
     

Bir tutam zencefil ve üzerlik tohumu, yarım tutam tarçın ve karanfille birlikte bir avuç ceviz içi dövülerek ezilir. Hazırlanan karışım suları çekilinceye kadar kaynatılarak pişirilir. Sıkılarak hazırlanan karışıma, macun kıvamına gelinceye kadar bir tutam raziyane tozu ilâve edilerek pekmez ile yoğrulur. Elde edilen macun, badem yağı ile yumuşatıldıktan sonra bir kavanoza konarak serin bir yerde saklanır. Bünyeyi kuvvetlendiren bu macundan sabah ve akşam birer çorba kaşığı yenir.

Üç adet domalan mantarı, iki adet keçiboynuzu, yarımşar avuç fındık içi ve ceviz içi ve yarım tutam narçiçeği karanfille birlikte, dövülerek ezilir. Hazırlanan karışım yarım saat süre ile suda pişirilir. Sıkılarak hazırlanan karışıma macun kıvamına gelinceye kadar yarım avuç çavdar unu ilâve edilerek dut pekmezi ile yoğrulur. Elde edilen macun bir kavanoza konarak serin bir yerde saklanır. Hazırlanan macundan, günde bir veya iki çorba kaşığı yenir.

İkişer tutam mücver çiçeği ve kişniş tohumu, bir tutam kenevir tohumu, yarım tutam hardal tohumu, yarımşar avuç badem içi dövülerek ezilir. Hazırlanan karışım yirmi dakika süre ile suda pişirildikten sonra süzülür. Süzülen karışıma macun kıvamına gelinceye kadar dövülmüş şam fıstığı ilâve edilerek bal ile karıştırılır ve bir kavanoza doldurularak serin bir yerde saklanır. Günde iki çorba kaşığı yenir.

İki baş domalan mantarı, bir tutam keten tohumu, yarım tutam karanfil, bir avuç badem içi ile birlikte dövülerek ezilir. Hazırlanan karışıma beş adet çilek ve iki çorba kaşığı kuşburnu pekmezi ilâve edilerek on beş dakika süre ile suda pişirilir. Süzülerek elde edilen posaya macun kıvamına gelinceye kadar dövülmüş nohut unu ilâve edilerek bal ile yoğrulur. Hazırlanan macun ayçiçeği yağı ile yumuşatıldıktan sonra bir kavanoza konarak serin bir yerde saklanır. Bünyeyi güçlendiren bu macundan, yemek aralarında ve yatmadan önce bir ile iki çorba kaşığı yenir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>