>

SAĞLIKLI YAŞAM

Egzersiz Yapmamak Tehlikeli

Hem şişman hem sağlıklı olabilir miyim?
 
   
 
 
     

Obezite dünyada bir salgın haline geldi ancak aynı derecede tehlikeli bir sorun medyada hak ettiği yeri bulamadı: insanlar egzersiz yapmıyor.

Dolayısıyla fazla kilolar kaçınılmaz hale geliyor, üstelik en zayıf insanlarda bile yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet ve kanser riski artıyor. Egzersiz vücuttaki yağ oranını düşürerek kalp krizi riskini yüzde 46 azaltıyor. Egzersiz ayrıca hem gençlerde hem yaşlılarda kemikleri koruyor. Yüksek tansiyonu düşürüyor ve depresyonun önüne geçiyor. Özellikle meme ve prostat kanserine karşı savaşıyor.

HEM ŞİŞMAN HEM SAĞLIKLI OLABİLİR MİYİM?

İşte burada "Bir insan fazla kilolu olduğu halde sportif, çevik, esnek ve dinç olabilir mi" sorusu akla geliyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar bu sorunun yanıtının "evet" olduğunu gösteriyor. Bir başka araştırmada incelenen 116 bin kişi ise fit-şişman ilişkisini açıkça ortaya koyuyor. Zayıf olan, ancak egzersiz yapmayan kişilerin ölüm riski, zayıf ve egzersiz yapanlara göre yüzde 55 daha fazla oluyor. Ancak şişman ve aktif kadınların ölüm riski de zayıf ve aktif olanlara göre 2 kat artıyor. Yani öncelik egzersizde, ancak iki grup da egzersiz yapıyorsa zayıf olan daha sağlıklı.

ASIL HEDEF GÖBEĞİ ERİTMEK

Bu arada egzersiz hem vücutta hem de dış görünüşünüzde etkilerini çok hızlı gösteriyor. Egzersiz yoluyla kilonuzun yüzde 5'lik bölümünü kaybettiğinizde tansiyonunuz düşecek. Buna paralel olarak kalp hastalığı ve diyabet riskiniz de azalacak, inceldiğinizi, neşenizin ve enerjinizin arttığını da fark edeceksiniz. Üstelik iştahınız kapanacak, verdiğiniz kiloları geri almanız zorlaşacak. Ancak egzersizle kilo verirken asıl hedefiniz göbeğinizi eritmek olmalı. Vücudun diğer bölümlerinin aksine bu bölgede biriken yağlar kasların altına yerleşir, vücuda iltihap salgılar ve hastalık riskini artırır. Dolayısıyla ne kadar zayıflarsanız zayıflayın göbeğinizi eritmeden tam sağlıklı olamayacağınızı unutmayın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>