>

SAĞLIKLI YAŞAM

E-Nabız ile Artık Doktorlar Bir "Tık" Uzakta

Şimdi Türkiye’de kişisel sağlık kaydı dönemi başlıyor. Paki sistem nasıl işleyecek?
 
   
 
 
     

Sağlık Bakanlığı’nın E-Nabız Projesi, Türk Telekom desteği ile hayata geçiyor, Türkiye’de kişisel sağlık kaydı dönemi başlıyor

Sağlık Bakanlığı, Türk Telekom desteğiyle Türkiye’nin en kapsamlı kişisel e-sağlık hizmetini geliştirdi. Vatandaşların tüm sağlık kayıtlarını kendi istekleri doğrultusunda paylaşabilecekleri ve kayıtlarını her zaman yanlarında taşıyabilecekleri “Dijital Sağlık Karnesi” sistemi hizmete giriyor. Türkiye’nin lider teknoloji şirketi Türk Telekom desteği ile geliştirilen "E-Nabız" sistemi, vatandaşlara bir "tık" ile Türkiye’deki istediği doktora ulaşma fırsatı sağlayacak. E-Nabız Türkiye’deki tüm kamu hastanelerinde kullanılabilecek. Proje büyüklüğü ile Türkiye’deki sayılı e-devlet projelerinden biri olacak.

E-Nabız, Sağlık Bakanı Sn. Mehmet Müezzinoğlu ve Türk Telekom Grubu’nu temsilen Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca’nın katıldığı bir törenle kamuoyuna duyuruldu. Sağlık Bakanlığı’nın, tüm sağlık kuruluşlarının bilgi sistemlerini birbirine entegre ettiği ve Türkiye’nin öncü iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un desteği ile hayata geçen “E-Nabız”, vatandaşların kişisel sağlık kayıtlarına, hem kendilerinin hem de dilerlerse ilgili sağlık personelinin internet ortamından erişebilecekleri bir platform olarak hizmet veriyor. “E-Nabız” sayesinde sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen tüm kontrol ve operasyonlar tek bir veri tabanına kaydediliyor. Vatandaşlar ve vatandaşın verdiği yetki kapsamında Türkiye’nin 81 ilindeki tüm kamu sağlık kuruluşları, kişisel sağlık kayıtlarına erişebiliyor. Vatandaşların laboratuvar tahlillerinden radyoloji görüntülerine, hastane ziyaretlerinden randevu geçmişlerine kadar tüm sağlık kayıtlarını, bu kayıtları kendi istekleri doğrultusunda paylaşabilecekleri ve kayıtlarını her zaman yanlarında taşıyabilecekleri “Dijital Sağlık Karnesi”’ sistemi hizmete giriyor.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU: “E-NABIZ SAĞLIKLI GELECEĞİ PARMAĞIMIZIN UCUNA TAŞIYOR”

Projenin sağlık alanında faydalarıyla birlikte önemli bir tasarruf sağlayacağını da belirten Sağlık Bakanı Sn. Mehmet Müezzinoğlu, “Ülkemizin geleceğe daha umutlu bakabilmesi için geçen yıllarda büyük ve önemli hizmetlere imza attık. Bugün de sağlık dinamiklerinin iletişimle buluştuğu bir gündeyiz. Bu ülke insanının sağlık anlamında daha fazlasını hak ettiğini düşünüyor ve teknolojinin tüm imkanlarını bu yolda kullanmaya gayret ediyoruz. E-Nabız sağlıklı gelecek için sağlık hizmetlerini parmağımızın ucuna getiren bir sistem. Dünyanın dijital sağlık alanında en gelişmiş hizmetini sağlıyor. Sağlık hizmetlerinde vatandaşımızla olan iletişimimizi ve koordinasyonumuzu kuvvetlendirecek E-Nabız sistemini çok önemsiyor ve benzer projelerle vatandaşlarımıza çok daha iyi bir sağlık hizmeti sağlamak ve sağlık sektöründe dünyada önde koşan ülkelerden biri olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

TÜRK TELEKOM’DAN SAĞLIK İÇİN BÜYÜK ADIM

E-Nabız uygulaması ile Türkiye’nin nabzının bundan böyle internet ortamında atacağını Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca, “Türk Telekom Grubu olarak, Türkiye’nin dijital dönüşümü hedefiyle attığımız adımlar arasında çok değerli yer tutan bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Sağlık Bakanlığımızın vatandaşlarımıza sunduğu sağlık hizmetlerine yepyeni bir soluk getirecek ‘E-Nabız’ sistemine katkı sağlamanın gururu içerisindeyiz” dedi.

Uygulamanın 81 ile yayılacağını anlatan Akarca, konuşmasında şunları söyledi: “E-Nabız uygulaması, ’Türkiye’nin sağlığı için Türkiye’nin teknolojisi’ sloganıyla hayata geçiyor. Uygulama ilk etapta 860 hastane ve sağlık kuruluşunda devreye girecek, ardından hızla yayılmaya devam edecek. Türkiye’nin 81 ilindeki tüm kamu sağlık kuruluşlarından kişilerin onayıyla kişisel sağlık kayıtlarına erişebilmek mümkün olacak. Türk Telekom’un üstün güvenlikli veri merkezinde depolanacak bilgiler, vatandaşlarımıza sağlık hizmetlerinde zaman ve mekân avantajı sağlayacak. Türkiye’nin bilgi toplumu olma yolunda birlikte attığımız adımlarla, ülkemizin sağlık altyapısını da vatandaşlarımız için çok daha verimli ve kolay kullanılır hale getireceğiz.”SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?


• Sisteme giriş yapmak için TC Kimlik Numarasıyla birlikte; E-devlet şifresi, elektronik imza veya mobil imza kullanılabiliyor. Buna ek olarak cep telefonuna gönderilen tek kullanımlık erişim kodu da erişim güvenliği için ikinci bir katman oluşturuyor. İkinci bir yöntem olarak, e-devlet şifresi olmayan kişilerin aile hekimine cep telefonu numarasını kayıt yaptırarak, telefonuna SMS ile iletilecek şifre ile sisteme giriş yapmaları da sağlanabilecek.

• E-Nabız, sağlık kuruluşlarında alınan tüm hizmetlere detaylı bir şekilde vatandaşlarımız tarafından erişilmesinin yanı sıra, yine vatandaşlarımızın günlük, saatlik, hatta anlık olarak temel sağlık göstergelerini bizzat kendilerinin kaydedebileceği ve gerektiğinde doktoruna gösterebileceği bir özelliği de içinde barındırıyor. E-Nabız sayesinde, akıllı cihazlardan alınan tansiyon, şeker gibi ölçüm verileri ile bilekliklerden alınan nabız, adım sayısı gibi veriler sağlık profiline kaydediliyor. Bu bilgiler karşılaştırmalı olarak görüntülenebiliyor.

• Vatandaşların en gelişmiş güvenlik sistemleriyle korunan sağlık bilgileri kendi rızaları olmaksızın kimseyle paylaşılmıyor. Ayrıca vatandaşların, istediklerinde kendi sağlık verilerini sistemden tamamen silebilmeleri de mümkün.

• Hekimler arasında, kişilerin rızaları doğrultusunda sağlık kayıtlarının paylaşılabilmesinin tekrarlayan sağlık harcamalarını düşürmesi hedefleniyor. Böylelikle sistem ile bir yandan tekrarlanan sağlık maliyetleri azaltılacak, diğer yandan paylaştığı takdirde vatandaşın acil hayati bilgilerine anında ulaşılabilecek.

• Vatandaşların sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen tüm tetkik, kontrol ve operasyonları e-Nabız ile tek bir veri tabanına kaydediliyor. Türkiye’nin 81 ilindeki tüm kamu sağlık kuruluşları kişisel sağlık kayıtlarına erişebiliyor.

• E-Nabız, sağlık kuruluşlarında alınan tüm hizmetlere tüm detaylarıyla vatandaşlarımız tarafından erişilmesinin yanı sıra, yine vatandaşlarımızın günlük, saatlik, hatta anlık olarak temel sağlık göstergelerini bizzat kendilerinin kaydedebileceği ve gerektiğinde doktoruna gösterebileceği bir özelliği de içinde barındırıyor. E-Nabız sayesinde, akıllı cihazlardan alınan tansiyon, şeker gibi ölçümler ve bilekliklerden alınan nabız, adım sayısı gibi veriler vatandaşların sağlık profiline kaydedilebilecek, bu bilgiler karşılaştırmalı olarak görülebilecek.

• Vatandaşlar, sağlık kuruluşlarında aldıkları tüm hizmetleri E-Nabız üzerinden değerlendirebildikleri gibi, yakında E-Nabız sisteminin mobil uygulamasında bulunan 112 acil butonunu kullanarak acil durumlarda en hızlı hizmeti alabilecek. 112 acil butonu vatandaşlarımızın acil durumlarda anlık konumlarını ve sağlık durumlarını 112 Acil Merkezi’ne bildirmelerini sağlayarak daha hızlı ve daha kaliteli hizmet almalarını sağlayacak. Engelliler için de planlanan 112 Acil uygulaması çok yakın zamanda tanıtılacak.

• E-Nabız ile hastaneden randevu almak için Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne ayrıca giriş yapmaya gerek kalmıyor. Takvim üzerinden ‘Randevu Al’ butonuna basarak kişi randevusunu alabiliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>