>

SAĞLIKLI YAŞAM

Estetik meme cerrahisi

Meme formunun bozulması kadınlarda kendine güven duygusunun azalmasına ve mutsuzluklara neden olabilmekte… İşte meme estetiği hakkında çözüm önerileri...
 
   
 
 
     

Kadın doğurganlığının önemli bir parçası olan memeler kadın vücudunun estetik görüntüsünün de önemli bir parçasıdır. Meme formunun bozulması kadınlarda kendine güven duygusunun azalmasına ve mutsuzluklara neden olabilmektedir.

Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi Estetik Cerrahi Bölümünden Op.Dr. Sevin Özgül meme estetiği hakkında bilgi verdi.

Meme dokusundaki şekil bozukluklarının temel nedenleri, meme dokusunun az gelişmesine bağlı olarak memelerin küçük olması; iki memenin şekli arasında belirgin asimetri; gebelik, emzirme ve yerçekiminin etkisiyle meme dokusunda sarkıklık ve azalmış hacim; fazla kilo alma, hormonal değişiklikler ve gebelikle oluşan hacim fazlalıkları sonucu sarkma ve şekil bozukluklarıdır.

Meme şekil bozukluklarını 3 ana başlık altında toplayabiliriz.

• Meme dokusunda küçüklük.

• Meme dokusunda sarkma.

• Meme dokusunda hacim fazlalığı ile birlikte sarkma.
Bu üç deformitenin tedavisi birbirinden farklıdır.

Meme Büyütme:

Meme küçüklüğü olan bayanlarda meme büyütme operasyonları başarı ile uygulanmaktadır. Bir protez ile memenin büyütüldüğü bu ameliyatlarda eğer memede sarkma varsa bu da aynı seansta düzeltilmektedir. Değişik çeşitleri olan meme protezleri farklı yaklaşımlarla yerleştirilebilir. Her protez tipinin avantajları ve dezavantajları vardır. Kullanılacak protezin tipine ve protezin hangi bölgeden yerleştirileceğine plastik cerrahınızla yapacağınız görüşmeler ve yapılan muayeneler sonucunda karar verilmelidir. Ameliyat sonrası kullanılan özel sütyenler ile hem memenin şekli korunur hem de erken dönemde işinize dönebilirsiniz. Ameliyat tipine göre değişen ameliyat izleri zaman içinde solarak görünmez hale gelir.

Meme Küçültme:

Büyük göğüsler kadınlarda sırt ve boyun ağrılarına, solunum problemlerine, sütyen askılarının omuzda yaptığı baskı ve deri tahrişi nedeniyle yaralara neden olmaktadır. Bu tip memelerde hacim fazlalığına bağlı olarak uygulanacak teknik de değişir. Uygulanan tekniğe göre hastaların süt verme fonksiyonları ve meme başı duyuları da değişik derecelerde etkilenir. Bu ameliyatlarda temel yaklaşım memede en az cerrahi izi bırakarak, en iyi şekli oluşturmaktır. Bu nedenle ameliyat öncesi meme ölçümleri çok iyi yapılarak, ameliyat çizimleri çok iyi planlanmalıdır. Meme küçültme ameliyatında fazla olan yağ ve meme dokusu ve meme cildi alınıp aynı zamanda memedeki sarkıklık da düzeltilir. Meme başı etrafında ve meme cildinde dikey uzanan izler ilk zamanlarda belirgindir ama zaman içinde solar ve 6. ayda meme dokusu gerçek şeklini alır.

Meme Dikleştirme

Kadınların memeleri, yıllar içinde kilo alıp verme, gebelik, emzirme ve yerçekimi etkileriyle sarkar. Deri elastikiyetini kaybettikçe memeler sıklıkla şekil ve sıkılığını kaybeder; sarkmaya başlar. Meme kaldırma ya da tıbbi adıyla 'mastopeksi' sarkan memeleri en azından uzun bir dönem için kaldırılarak yeniden şekillendirme ameliyatıdır. Mastopeksi ile aynı zamanda meme başının çevresindeki koyu renkli alan (areola) da daraltılabilir. Eğer memeleriniz küçükse ya da gebelik sonrasında olduğu gibi sonradan içi gevşeyip küçüldüyse mastopexy'nin yanı sıra meme protezleri yerleştirerek meme hacmi ve sıkılığı arttırılabilir. Ameliyat sonrasında meme küçültme ameliyatında olduğu gibi izler zamanla solacaktır.

Memenin yeniden yapılması:

Meme kanseri olan kadınlarda meme dokusunun tümü alınmakta ve gerektiğinde koltuk altı lenfleri de temizlenmektedir. Meme dokusunun alınması bir kadın açısından ruhsal çöküntülere yol açmaktadır. Meme dokusu alınan kadınlarda meme dokusunun yeniden oluşturulması mümkündür. Meme dokusunun yeniden yapılması meme kanseri ameliyatı ile aynı seansta ya da sonrasında yapılabilir. Meme dokusunun nasıl yeniden yapılacağı kanserin tipine ve sonrasında yapılacak tıbbi tedaviye göre seçilmektedir. Bu ameliyatlar tek ya da iki seanslı ameliyatlar olup, özellikle günümüzde dişilik sembolü olan göğüs dokusu yeniden yapılarak hastaların meme dokularındaki eksiklik psikolojisinin düzelmesine yardımcı olunur.

Estetik meme cerrahisinin sonuçları son derece başarılıdır. Bunun için de hasta beklentileri iyi analiz edilmeli, hasta ve hekim işbirliği ile uygulanacak yöntem belirlenmelidir. Cerrahi uygulamalarda dikkatli ölçümler ve titiz çalışma arzulanan sonucu elde etmede en değerli kriterlerdir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>