>

SAĞLIKLI YAŞAM

Göğüslerinize yeniden kavuşun

Tıbbi müdahaleyle kanserden kurtulan kadın, yapılacak meme onarımıyla da eski görüntüsüne kavuşabiliyor.
 
   
 
 
     
Günümüzde, kanser nedeniyle kaybedilen memenin yerine yenisinin oluşturulması mümkün. Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Deniz İşcen, tıbbi müdahaleyle kanser hastalığından kurtulan kadının, yapılacak meme onarımıyla da eski görüntüsüne kavuşacağını belirtiyor. Taramalar Memedeki tümörün rutin taramalar sırasında henüz başlangıç halindeyken tespit edilebildiğini belirten Prof. Dr. Deniz İşcen, 'Bu hastalar genelde aynı seansta yapılacak meme onarımına da uygundur.

Bu durumda çoğunlukla memenin kendi dokusu şekillendirilebilir, karşı meme ile simetri sağlanabilir. Biraz daha büyük tümörler ya da kemoterapi, radyoterapi gibi ek tedavi görmesi gereken hastalar, daha sonraki seanslarda çeşitli yöntemlerle onarılabilir.

Hastanın özellikleri

Tümörün cinsi, evresi, yaygınlığı, yapılan tedavi ve cerrahi girişimin özellikleri, ayrıca hastanın bedeninin genel özellikleri seçilecek onarım yönteminin tekniğini belirleyecektir. Bu noktada hastanın özelliklerinin yanı sıra hekimin bu konudaki görüşleri ve deneyimi büyük rol oynar. Meme onarımının yaşı yok. Yeni meme orijinal meme dokusu olmuyor, vücuttaki diğer dokulardan, en çok da kas ve yağ dokusundan alınan parçalarla oluşturuluyor.

Cinsel yaşama olumlu katkısı var

Yeni meme oluşturulurken bazen silikon bazen de hem silikon hem de kas ve yağ dokusu kullanılıyor. Bu tamamen hastanın vücut özelliklerine bağlı bir durum. Ancak meme dokusundan oluşmayan bu yeni memenin çocuk emzirmesi mümkün değildir.

Memenin alınmasından sonra doğal olarak olumsuz etkilenen cinsel yaşam da bu ameliyatla olumlu yönde seyrediyor. Vücudu ile barışık olan kişi cinsellikten de daha fazla zevk almaya başlıyor.

Neler yapılabilir?

Kanser nedeniyle yapılan ameliyatların çeşitliliğine dikkati çeken Prof. Dr. Deniz İşcen, hastalığın cinsi ve evresine göre bazen derinin bırakılarak sadece meme dokusunun, bazen memenin bir kısmının, bazen de hepsinin alındığını söyledi.

Meme dokusu bir miktar varsa bu dokuyu şekillendirmek, deri bırakılmışsa protezlerden yararlanmak, eğer deri yoksa deriyi genişletmek veya kas-deri flabı denilen yöntemlerle bölgeye doku getirmek, yeni meme oluşturmada uygulanan teknikler.

Ayrıca bölgeye getirilen doku, aşamalı olarak şekillendirilip daha sonra meme başı yapılabiliyor. Yani işlem en az iki veya üç ameliyatla tamamlanıyor. Dolayısıyla yeni memenin tamamlanması aylar alan bir süreç, ama hasta bu aralarda işine ve normal yaşamına dönebiliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>