>

SAĞLIKLI YAŞAM

Günün yorgunluğundan kurtulmak için masaj...

Masaj uzman eller tarafından yapıldığında vücudun tüm yorgunluğunu atarak olağanüstü bir keyif veriyor.
 
   
 
 
     
Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan masaj çok etkili ve keyifli bir gevşeme aracı. Uzman eller tarafından yapıldığında vücudun tüm yorgunluğunu atarak olağanüstü bir keyif veriyor. Masaj bilinçli bir şekilde yapılırsa güzelliğe ve sağlığa da çok büyük faydası var.

Kökeni Uzakdoğu olan masaj, eski çağlarda hamam geleneği ve yoga gibi çeşitli gevşeme teknikleriyle birleştiriliyordu. Günümüzde hamam geleneği sonra erdiyse de özellikle büyük şehirlerde açılan masaj salonlarında tecrübeli ellere masaj yaptırabilmek mümkün.

Masaj romatizma, fıtık ve kireçlenme gibi bazı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılıyor. Ancak mutlaka bu konuda eğitim almış biri tarafından ve doktor tavsiyesiyle yapılması gerekiyor.

Masajda amaçlanan kan dolaşımını harekete geçirerek vücudu canlandırmaktır. Böylece stres ve kaslarda, eklemlerde çeşitli sebeplerle oluşan gerginlik vücuttan uzaklaştırılır. Özellikle hangi bölgeye hangi tür masajın iyi geldiğini bilen usta parmakların yaptığı bir masaj vücudu güne yeni başlamış gibi yeniler ve dinlendirir.

Masajın cilt güzelliğine katkısı olduğu da yüzyıllardır biliniyor. Kan dolaşımı hızlandığında vücuttaki toksinler daha kolay atılır. Bu yüzden masaj aynı zamanda vücudun arınmasına da yardımcı olur. Kan dolaşımı hızlandığında cilt hücreleri de daha bol oksijenle beslenir. Düzenli olarak yapılan masajın etkisiyle cilt daha parlak, sağlıklı ve genç görünümlü olur. Toksinlerinden arındığı için yaşlanma etkilerine karşı mücadele edebilir

Bacak ve kalça bölgesine düzenli olarak masaj yapıldığında, kadınların kabusu olan selülitin belirginliği de azalıyor. Bacak masajını kendiniz de yapabilirsiniz. Özellikle ılık bir banyodan sonra, bir miktar sıkıştırıcı kremle bacağınıza uygulayacağınız aşağıdan yukarıya doğru el hareketleri ve dairesel hareketler, cilt hücrelerini harekete geçirir ve selülit oluşumunu azaltır. Oluşan selülitlerin görünümünü de hafifletir.

Kaynak:
www.medislimtr.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>