>

SAĞLIKLI YAŞAM

Hastalıksavar 10 Tarif

Kırgınlık, öksürük ve halsizliğe deva, evde yapabileceğiniz mucize öneriler...
 
   
 
 
     

PEKMEZLİ PASTİL

5 adet karanfili, 2 adet yeni baharı havanda iyice ezip toz haline getirin. Küçük bir tencereye 1 bardak şeker yarım bardak suyu koyup, üzerine 1 çorba kaşığı limon suyu sıkın. Toz karanfil ve yeni baharı üzerine ekleyin. Yarımşar çay kaşığı acı toz biber ve toz zencefili, 2 çorba kaşığı pekmezi ekleyin. Daha acı olsun isterseniz toz biber miktarını arttırabilirsiniz. 15-20 dakika, kıvamlanıp şurup gibi olana dek kaynatın. Biraz soğuyunca pişirme kağıdı serili tepsiye kaşıkla drajeler halinde dökün. 15 dakika sonra üzerlerine pudra şekeri serpin. İyice sertleşince kağıttan ayırıp her tarafını iyice pudra şekerleyin. Dilerseniz küçük buz kalıplarına pudra şekeri serpip onların içinde daha düzgün şekilli pastiller de yapabilirsiniz. Şifanız bol olsun.

ISIRAN ÖKSÜRÜK KESİCİ

10 tur çekme karabiber, 1 çorba kaşığı bal ve kaynar suyu karıştırıp, için. Öksürüğü durduracak ve kulaklarınızı tatlı tatlı yakacak.

SICAK ZENCEFİL ÇAYI

Ceviz kadar zencefili rendeleyin, bir bardak su ile kaynatın. Kaynadıktan sonra 1 limonun suyunu ekleyip, için.

KAYNAR TURUNÇGİL SUYU

3 portakalın suyu ve 1 limonun suyunu kaynatıp, 2 portakalın kabuğunu rendeleyerek kaynatmaya devam edin. 1 çorba kaşığı bal, acı biber veya karabiber ekleyip, bekletmeden için.

ZENCEFİLLİ HAVUÇ SUYU

4 havuç, 1 limon, ceviz büyüklüğünde zencefili meyve suyu sıkacağından sıkıp, afiyetle için.

SICAK SÜT VE PEKMEZLİ EKMEK


Tavaya 1 çorba kaşığı tereyağı koyun. Eriyince 3 çorba kaşığı pekmez ekleyip, kıtır ekmeği üzerine koyun ve iki tarafına da iyice bulaştırın. Sıcak süt ile kıtır kıtır yiyin.

NEFİS BİTKİ ÇAYI


18 adet tarçın çubuğu, 2 çorba kaşığı kakule, 1 çorba kaşığı dört renk biber, 2 çorba kaşığı karanfili havanda dövün. Bu karışımdan 2 çorba kaşığı kadar demliğinize koyun ve 3-4 dilim taze zencefil ekleyin. En az 15 dakika kadar demleyin, ne kadar uzun demlenirse tatlar o kadar açılacaktır. Dilerseniz süt ekleyip kahve lezzetinde bir çay haline de getirebilirsiniz. Şifa niyetine...

SICAK ÇİKOLATALI SALEP


Salep ısıyı insan vücudunda sanki daha uzun tutuyor. İşte hem bunu yapabilmek hem salep sevmeyenlere içirebilmek için kış gününe özel bir içecek yapmak isterseniz 2 çorba kaşığı sürülebilir çikolatanın üzerine -ister tozdan gerçek salep isterseniz de kutuda hazır saleplerden kaynamış salebi ekleyin. (Gerçek salep azaldığı için hem gelenek devam etsin hem de salepler diyerek, kutudakilerden kullanabilirsiniz.) Sonra bir karıştırıcının kenarı ile yukarı doğru çektiğinizde süslü bir salebiniz olacak.

AŞÇILARIN İKSİRİ

Bu tarif mutfaklarda, ekipten birileri hasta olunca hemen toparlanması için yapılan bir tarif... Bizim mutfağın geleneği kaynardır ama başka mutfaklarda çalışmamız gerektiğinde bize ikram edildiğinden biz de alıştık epeyce. Soğuk suya, kabaca doğradığınız elma, portakal, taze nane, taze zencefil ve limonu koyun ve kaynatın. Bir bardağa süzdükten sonra içine bal ekleyin. Dilerseniz tane karabiber de atabilirsiniz. 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>