>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kadınlar da "Babalık Testi" için başvuruyor.

Özel Acıbadem Hastanesi Genetik Tanı Merkezi'ne Nisan ayından bu güne "Babalık Testi" için başvuranların yüzde 40'ını kadınlar oluşturdu.
 
   
 
 
     
Merkez Sorumlusu Doç. Dr. Ender Altıok, bugüne kadar 250'ye yakın kişiye babalık testi yaptıklarını ve en fazla başvurunun İstanbul dışından geldiğini söyledi.

Doç. Dr. Altıok, ayrıca yurtdışındaki Türkler ile Suudi
Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden de başvuru olduğunu bildirdi.

Başvuru sahiplerinin yüzde 60'ını ''baba adayları'', yüzde 40'ını da kadınların oluşturduğunu anlatan Doç. Dr. Altıok, ''Bu kadınların bir tanesi hariç diğerleri evliydi. Ayrıca yüzde 10'u ikinci eşti.

Başvuran kadın sayısının bu kadar fazla olması ilginç'' dedi.

Erkeklerin ise büyük çoğunluğunun bekar olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Altıok, test yaptıklarının yüzde 10'unun baba çıkmadığını kaydetti.

Doç. Dr. Altıok, özellikle Türkiye'nin doğusundan gelenlerin mutlaka yanlarında şahit olarak aileden birkaç kişi getirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bu bir sağlık sorunu, aile sorunu. Buraya gelmeye karar verdikleri an, zaten sorunu çözmüş oluyorlar. Uygar bir süreç. Gizlice gelip, sessizce yaptırıp, problemi çözüp gidiyorlar. Tepkiler de ilginç oluyor.

Genelde şaşırmıyorlar ya çok üzülüyor ya da
seviniyorlar.''

Babalık testinin bir çocuğun biyolojik babasını belirlemek için kullanılan bilimsel yol olduğunu da dile getiren Doç. Dr. Ender Altıok, testte çocuktan gelen genetik maddenin baba adayının genetik maddesiyle karşılaştırıldığını belirtti.

Testin genelde kan örneği alınarak uygulandığını anlatan Doç. Dr. Altıok, bunun için çocuk ile baba adayının yeterli olduğunu ve sonucun en fazla bir haftada belirlendiğini sözlerine ekledi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>