>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kırmızı merakı genetik çıktı

Kadınlarda iki, erkeklerde bir tane olan X kromozomunda kırmızıdan sorumlu genin 85 varyasyonu saptandı.
 
   
 
 
     
Erkeklerin göremediği kırmızı tonlarını kadınlar görebiliyor Kadınların kırmızı merakı da genetik çıktı. Kadınların kırmızı renge karşı daha duyarlı olduğunu ve erkeklerin aksine kırmızının farklı tonlarını algılayabildiklerini belirten bilim adamları, bunun X kromozomu üzerindeki bir genden kaynaklandığını söyledi.

Arizona State Üniversitesi'nde görevli uzmanlar, çeşitli ülkelerden 236 kişinin DNA'larını inceledi. Ekip, OPN1LW adı verilen ve 'kırmızının algılanmasından sorumlu' genin 85 varyasyonu olduğunu tespit etti.

Bu sayı, normal gen mutasyonlarının yaklaşık üç katı. OPN1LW geni X kromozomu üzerinde bulunuyor. Kadınlarda da iki X kromozomu var. Uzmanlar bu nedenle kadınların, kırmızı renginin çeşitli tonlarını, bir X kromozomuna sahip erkeklerden daha iyi algıladıklarını tahmin ediyor.

Söz konusu gen, yeşil rengin algılanmasından sorumlu olan komşu genle alışverişte bulunuyor. Bu bilgi alışverişinde bir sorun olduğunda renkkörlüğü meydana geliyor. Erkeklerin yaklaşık yüzde 8'i renkkörüyken, aynı dertten mustarip kadınların oranı çok daha az. Birden fazla renk genine sahip oldukları için kadınlar renkkörlüğüne yakalanmıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>