>

SAĞLIKLI YAŞAM

Metabolizmanızı Hızlandırın

Vücudunuzun temposunu biraz artırarak istediğiniz gibi bir vücuda sahip olabilirsiniz.
 
   
 
 
     

Vücudunuzun temposunu biraz artırarak istediğiniz gibi bir vücuda sahip olabilir ve fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Vücut ve metabolizma tipinizi öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

DOĞUŞTAN İNCE

Doğuştan ince bir vücut tipine sahipseniz her istediğinizi yer, spor yapmaz hatta çoğu zaman kilo alamamaktan şikâyet edersiniz. Siz çok hızlı çalışan bir metabolizmaya sahipsiniz. Ancak spor yapmamanız ilerleyen yaşlarda sorun olabilir. Kilonuz değişmese de vücudunuzun belli bölgelerinde yağ birikir ve şekilsiz bir vücuda sahip olursunuz. Bunu engellemek için düzenli olarak spor yapmalı ve karbonhidratlarla proteinleri bir arada almamaya özen göstermelisiniz.

YO-YO DİYETÇİSİ

Bu tip bir vücuda sahipseniz evinizdeyken sağlıklı beslenmeye özen gösterir, diyet programına uyar, spor yaparsınız ama söz konusu işyeri ve iş yolculukları oldu mu daha çok fast food yer ve fazla hareket etmezsiniz. Metabolizmanızı bir hızlandırıp bir yavaşlattığınız için bu düzensizlik vücudunuza zamanla zarar verir; çünkü metabolizmanın sabit bir hızla çalışması, her gün aynı miktarda yağ yakılması açısından önemlidir. Yapmanız gereken evinizin dışında da diyetinizi uygulamaya devam etmek ve hafta da 1-2 kez aerobik ve aletli jimnastiğe gitmek olmalı.

ANOREXİA MAĞDURU

Daha önce aşırı zayıf olan ve anorexia hastalığının pençesinden zor kurtulan; şu anda ise normal beslenen, spor yapan ve ideal kiloya sahip olan kadın tipidir. Sağlığını tehdit edecek düzeyde zayıf olduğu günlerin, yemekten sonra kusmaların ve kronik iştahsızlığın vücudunda yarattığı hasarı gidermek ve düzenli bir metabolizmaya sahip olmak için, aşırı yemek yerine her besinden vücudunun ihtiyaç duyduğu kadar alması gerekir. Süt ve süt ürünleri, meyve, sebze ve balık tercih etmesi gereken besinlerdir.

ANNE TİPİ


Çocuk doğurduktan sonra aldığı kiloları bir türlü verememiştir. Metabolizması diğer vücut tiplerine göre daha yavaş işler, çünkü kiloları yerleşmiştir. Sürekli rejim yapmaya çalışır, ama asıl yapması gereken bol bol hareket etmektir. Diğer vücut tiplerine göre çok daha fazla spor yapmalı ve katı diyet programı uygulamalıdır. Meyve ve haşlanmış sebzeye ağırlık vermelidir.

SPORTİF TİP

Son derece enerjiktir. Gün boyunca küçük ve sık öğünler halinde yemek yer. Normalde fazla hızlı olmayan metabolizmasını spor yaparak hızlandırmıştır. En ideal metabolizmaya ve beslenme şekline ve beslenme şekline sahip olan kadın tipidir. Tek dikkat edilmesi gereken “balerin sendromuna” girmemek, yani çok hareket edip harcadığı enerji oranını karşılamaya yetecek kadar kaloriyi almaktan vazgeçmemektir. Bol bol tavuk, balık ve taze sebze yemelidir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>