>

SAĞLIKLI YAŞAM

Nefes Egzersizleriyle Zayıflayın

Stres; aşırı yemenize neden oluyorsa `derin nefes çalışmaları` ile zayıflayabilirsiniz.
 
   
 
 
     

Öncelikle derin nefes alma çalışması için gün içerisinde kendinizle başbaşa kalacağınız bir zaman dilimine ihtiyacınız var. Bazılarımız nefes çalışmasına sabah ilk iş olarak başlayabiliyorken bazılarımız iş yerinde öğle aralarında da gerçekleştirebiliyor. Nefes çalışmasını yatağa gitmeden önce veya aşırı yorgun olduğunuz hallerde yapmamaya özen gösterin verimli olmayabilir. çünkü uygulanan bazı teknikler uykunuzun gelmesine neden olabiliyor.

Kendinizi rahat hissettiğiniz bir oturma ya da yatma pozisyonu bulun. Oturuyorsanız dik oturmalı yatacaksanız sırtınızı yere tam olarak deydirmelisiniz. Akciğerleriniz ve karnınız alacağınız derin nefesle birlikte rahatça esneyebilmeliler. Bu yüzden dar kıyafetler giymemeli vücudunuzun esnemesini engelleyecek bir pozisyonda oturmamalısınız. Daha rahat oturmak ya da kendinize biraz konfor yaratmak adına başınızın veya ayak bileklerinizin altına yumuşak birer yastık yerleştirebilirsiniz.

Ellerinizi karnınızın üzerine yerleştirin ve birkaç kez nefes alın. Göğsünüzün yükselip indiğini görecek karnınızın sabit kaldığını farkedeceksiniz. Bu derin nefes almadığınızı gösterir. İnsanların çoğu üst göğüs bölgesine odaklanıyor daha sık ama sığ nefes alıyor. Bu durum kronik hiperventilasyona stresli ve endişeli anlarınızda nefes tutmanıza neden oluyor. Ellerinizin inip kalkıyor olması doğru nefes aldığınızı gösterir.

Burnunuzdan nefes alın ve ciğerlerinizi doldurarak göğsünüzü ve karnınızı genişlettiğinizden emin olun. Nefesinizi 7 saniye kadar tutun ve ağzınızdan yavaş yavaş 8 saniyede verin. Nefes verme süreniz nefes alma sürenizden genellikle çok az daha fazla olmalı.

Aldığınız nefesi vermek için karın kaslarınıza odaklanın. Uzun vadede daha derin nefes alabilmeniz için sürekli daha fazla hava almaya çalışmak yerine aldığınız havayı da yavaşça ve tamamen vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Kendinizi tamamen rahatlatana dek bundan önceki iki adımı tekrar tekrar uygulayın. Stresin vücudunuzdan uzaklaştığını göreceksiniz ki bu toplamda 10-15 dakika kadar sürüyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>