>

SAĞLIKLI YAŞAM

Normal Kilo ve Egzersiz, Meme Kanserinden Koruyor!

Genç yaşlarda egzersiz yapan ve normal kilosunu koruyan kadınların, ömür boyu meme kanserinden korunabileceği bildirildi.
 
   
 
 
     
Science dergisindeki habere göre, genetik nedenlerden dolayı meme kanseri riski yüksek olan kadınlar bile, gençken egzersiz yaptıkları ve normal kilolarını korudukları takdirde, hastalığın ortaya çıkmasını önemli ölçüde geciktiriyor.

Bir kadının meme kanseri olma riskinin ortalama yüzde 10 olduğu belirtilen haberde, bu riskin, BRCA1 ve BRCA2 genlerinde mutasyon olan kadınlarda yüzde 80’e çıktığı kaydedildi. Haberde, kanser olma riskinde, sadece genetik faktörlerin değil, çevresel faktörlerin de önemli rol oynadığı hatırlatıldı.

Washington Üniversitesi’nde görevli Mary-Claire King ve ekibi, New York’ta yaşayan ve 1996 ile 2000 yılları arasında meme kanseri olan binden fazla kadının sağlık verilerini inceledi. Gen mutasyonu olan kadınlardaki meme kanseri olma riskinin 40 yaşında yüzde 20, 60 yaşında yüzde 55 ve 80 yaşında yüzde 80 olduğunu saptayan bilim adamları, 1940 yılından sonra doğan kadınlarda daha sık meme kanserine rastlandığını kaydettiler.

Bilim adamları, bunun, gen mutasyonu olmasına rağmen, çevre faktörlerinin etkisinin önemli olduğunu gösterdiğini söylediler. Doğum yılından bağımsız olarak yapılan değerlendirmede ilginç bir sonuca ulaştıklarını belirten bilim adamları, gençlik yıllarında egzersiz yapan kadınların, hareketsiz kadınlara göre çok daha geç meme kanseri olduğunu ifade ettiler.

Aynı sonucun fazla kilo için de geçerli olduğunu tespit eden bilim adamları, gençken normal kiloda olan kadınların, şişman olanlara göre daha geç kansere yakalandığını kaydettiler. King, “Kontrol edilebilen faktörlerin, risk grubundaki kadınların meme kanseri olma yaşına etki etmesi umut verici” diye konuştu.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>