>

SAĞLIKLI YAŞAM

Oturarak çalışanlarda bel fıtığı riski ...

Uzun süre hareketsiz oturmak bel fıtığının yanı sıra ''sağlıklı yaşam duruşu''nu da bozuyor.
 
   
 
 
     
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Bodur, çalışma hayatında, tüm meslek grupları için sağlık açısından birtakım riskler olduğunu söyledi.

Özellikle işi gereği uzun süre ayakta kalan veya sürekli oturarak çalışmak zorunda olanların, zaman zaman ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kaldıklarını anlatan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Bodur, bu durumdaki kişilerin bazı kurallara dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti.

Oturarak çalışanlarda bel fıtığı riski Bodur, özellikle oturarak çalışmak zorunda olan bankacılar ve memurların, sürekli ve yanlış oturma şeklinden dolayı omurga yapılarında bozulmalar meydana geldiğini söyledi. Bu tip mesleklerde çalışanlarda bel fıtığına yakalanma riskinin ağırlıkta olduğunu belirten Bodur, şunları söyledi: “Sürekli oturan kişilerin bel kasları hareketsizlikten dolayı zayıf kalır. Omurganın alt kısımlarında diskler üzerine fazla basınç geldiği anda, bel fıtığı riski oluşur ve klinik durumlara varan sonuçlara neden olur. Oturarak çalışanlar bel fıtığından korunmak için bel kaslarını güçlendirici hareketler yapmalılar. Yoksa ciddi anlamda sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.”

Doğru duruş da önemli

Uzun süre hareketsiz oturmanın bel fıtığının yanı sıra “sağlıklı yaşam duruşu”nu da bozduğunu belirten Bodur, oturarak ve aynı zamanda öne eğilerek yapılan işlerde bel omurunun dışa doğru bombe yaptığını ifade etti. Bodur, ayaktaki duruşun, insan anatomisi için doğru bir duruş olduğunu kaydederek, “Otururken de bu duruşa korumaya özen gösterilmeli. Sağlıklı yaşam duruşunun korunması için yürüyüşler yapılmalıdır” diye konuştu.

Bunların yanı sıra fazla oturmanın kilo alma eğilimini artırdığını da belirten Bodur, oturarak çalışanların çalışma şekillerini göz önünde bulundurarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmeleri gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Bodur, sürekli oturmanın zararları bulunduğu gibi, devamlı ayakta durmanın da insan sağlığı için birtakım sağlık riskleri oluşturduğunu söyledi. Özellikle fazla ayakta durmayı gerektiren mesleklerin, yüzeysel toplar damarların uzayıp, bükümlü genişlemiş hale gelmesi olarak bilenen varis hastalığına neden olduğunu anlatan Bodur, şunları söyledi: “Uzun süre ayakta kalındığı için toplardamar basıncı artarak varis oluşur. Bu tip işlerde çalışanlar zaman zaman toplar damarlara uygulanan basıncı oturarak azaltmalılar. Giyilen ayakkabıların da varis oluşumunda etkisi vardır. Mümkün olduğunca rahat ayakkabılar tercih edilmeli. Ayakkabı seçerken, ayak tarağı ile topuk arasındaki yüksekliğin 2,5 santimetreyi geçmemesine de özen gösterilmelidir.”
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>