>

SAĞLIKLI YAŞAM

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanserinin önlenmesi mümkün!...
 
   
 
 
     

Rahim kanseri riskinin azaltılmasında, temizlik ve prezervatif kullanımının da etkili olduğunu belirten uzmanlar, ayrıca HPV aşısının da denenmekte olduğunu hatırlatıyorlar.

HPV NEDİR?

HPV, rahim ağzında ve mukozalarda (örnek: ağız içi ve vajina içi dokusu mukozadır) infeksiyon yapan ve kondilom adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Cinsel temasla bulaşır. Vücuda girdiğinde hücreler içine yerleşir, kişinin vücudunun zayıf düştüğü zamanlarda (stres, uykusuzluk, beslenme bozukluğu gibi) infeksiyonundan yıllar sonra bile alevlenerek rahim ağzı kanserinin gelişmesinde büyük rol oynar. Bu yüzden HPV enfeksiyonunun erken teşhisi çok önemlidir.

HPV NASIL BULAŞIR?

Cinsel yolla bulaşır. Özellikle, çok sayıda cinsel partneri olan kişilerin ve bu kişilerin eşlerinde yaygındır.

HPV virüsü alındığında enfekte olan bölge tamamen normal kalabilir ve vücut enfeksiyonu kontrol edebilir veya bu bölgede kondilom dediğimiz genital siğiller oluşur. HPV hücre içine yerleştiğinde bazı tipleri hücrenin genetik yapısını etkileyerek, hücrelere olan etkileriyle hücrenin kendi kendine hızla ve kontrolsüzce çoğalmasına neden olur. Hücrelerin kontrolsüzce çoğalması ise kanser oluşma riskini beraberinde getirir.

HPV'nin tespitinde kullanılan yöntemler önemli bir rol oynamaktadır.

• Smear testi

• Kolposkopik muayene

Korunmada prezervatif ve tek eşlilik önemlidir, genital bölgelerinde siğil gibi lezyonların bulunduğu kişilerle ilişkiye girmekten kaçınılmalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>