>

SAĞLIKLI YAŞAM

Saat Saat Performans Çizelgesi

Gün içinde vücudumuz çeşitli evrelerden geçer. İşte, saat saat performans çizelgemiz.
 
   
 
 
     

SABAH:

Uykuda bile vücut uyanıktır. Hormon salgılanır. Yataktan birden değil yavaşça kalkılmalı. Sonraki iki saatte kalp atışı hızlanır, vücut ısısı artar, stres hormonu üretilir. Testesteron ve östrojen harekete geçer.

Sigara içenler ve kolesterol sorunu olanlar, enfarktüs ve felç için hassas süreçtedir. Kalp ve damar hastaları için riskli bir dönemdir. İnsanın kavrayıcı düşünce yeteneği bu saatte artar. Beynin kavrama, anlama bölümleri çok dinç ve canlıdır. Bu saatler gazete, kitap, rapor okumak için ideal zamandır.

Bu süreçte yenilen şeyler şişmanlatmaz. Yağı işleme fonksiyonu iyi çalışır. Mide asit üretir ve yenilenler rahatça hazmedilir. Sindirim saatidir. Saat 13.00 civarında gastrit asit miktarı, en yüksek seviyeye ulaşır.

13.00-15.00 ARASI:

Öğle yemeği yenilmese bile yorgunluk hissi oluşur. Organizmanın buna ihtiyacı vardır. On dakikalık bir dinlenme bile vücudu güçlendirir. Vücudun elektrostatik yüklenmesi bu saatte azdır. Saç iyi şekil alır. Kuaföre gitmek için ideal bir saattir. Bu süreçte yeniden bir hareketlilik başlar. Zeka açılır. Vücut zindelik kazanır.

15.00-16.00 ARASI:

Zihin açılığı en üst düzeydedir. Uzunca bir süre bellek sabah saat 09.00'da olduğundan yüzde 10 oranında daha iyi çalışır. Eller, en verimli kullanılacak süreçtedir.

16.00-17.00 ARASI:

Vücudun adale kuvveti, hareketliliği, dolaşım aktivitesi çok fazla, ruh hali ise kötü durumdadır. Moral bozukluğu doruk noktasındadır. Saat 17.00'den sonra, moral düzelmeye başlar.

17.00-18.00 ARASI:

Çelişkilerin üstesinden gelme zamanı. Ciğerler güçlü, el ifade gücü yüksektir. İkna etmek istenilen kişilerle konuşma zamanıdır. Bu saatlerde bilgisayarda daha hazlı yazılır.


AKŞAM YEMEĞİ:

Tat alma ve koku duyusu, 18.00 dolayında çok hassas olur. Bu nedenle de akşam yemeği için en iyi saattir. Fakat ölçüyü kaçırmamak gerekir.


GÜZELLİK SAATİ:

19.00'dan sonraki dilimde
ten, her şeyi alma yeteneğine sahiptir. Güzellik maskeleri için çok uygun zamandır. Organizma ilaçları da bu saatlerde daha iyi değerlendirir.

21.00-22.00 dilimi dinlenme saatleridir. Refleksler zayıflar, yalnızlık duygusu artar. Beyin, bu saatte uyku hormonu verir. Vücut ısısı ve metabolizmanın hareketlilik oranı düşer. Bu saatte yenilenler hazmedilmez, midede kalır. Burada mayalanır ve mukozayı tahrip eder. Bu saatte yalnızlığa zor tahammül edilir. Bağışıklık sistemi, en yüksek düzeyde çalışır. Hayal kurma saatidir. İnsanın aklına parlak fikirler gelir. Ama, fikirlerin işleme konulması aksayabilir.

23.00 - 01.30 arası
dahilik saatleridir. Gece geç yatanlar için, yeni bir şeyler üretmek ortalamanın üstündedir.


DEPRESYON SAATİ:

Sabaha kadar tepki süresi büyük ölçüde yavaşlar, hassasiyet ve verimlilik azalır.

Bu saatte uyanık kalan insan korkularla ve depresyonla karşı karşıya kalır. En iyi çare uyumaktır. Doğumlar genellikle gece yarısı ile sabah 04.00 arasında olur.

02.00-04.00 arası:
Hata yapma saati. Gece çalışanların en çok hata yaptıkları saatlerdir. Görme yeteneği azalır.

04.00-05.00 arası: Trafik kazalarının en çok olduğu saatlerdir. Ayrıca, tansiyonun en düşük olduğu saatlerdir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>