>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sağlıklı beslenme önerileri

Sağlıklı gıda tüketmek için önemli bazı kuralların bilinmesi ve uygulanması zorunlu.
 
   
 
 
     
Sağlıklı gıda tüketmek için önemli bazı kuralların bilinmesi ve uygulanması zorunlu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan duyuruda, sağlıklı gıdalarla sağlıklı beslenmeye ilişkin kural ve önerilere yer verildi.

Sağlıklı gıda tüketmenin ilk ve en önemli koşulunun temizlik olduğu kaydedilen duyuruda, gıda hazırlanmadan önce ellerin yıkanması, gıda hazırlığı süresince bu işlemin sık sık yinelenmesi gerektiği vurgulandı.

Gıdalarla temas edecek tüm yüzeylerin ve aletlerin yıkanması gerektiği ifade edilen açıklamada, “Mutfaklar sinek, böcek ve diğer hayvanlara karşı korunmalı. Mikroorganizmalar ellerle, giysilerle, kullanılan araç-gereçlerle gıdaya taşınır ve gıda kaynaklı hastalıklara neden olur” denildi.

Duyuruda, pişmiş gıdalarla çiğ gıdaların hazırlanmasında kullanılan bıçak ve kesim tahtalarının ayrı tutulması, pişmiş ve çiğ gıdaların birbirinden ayrı kaplarda muhafaza edilmesi gerektiği vurgulandı.

Başta et ve deniz ürünleri olmak üzere çiğ gıdaların sularının tehlikeli organizmalar içerebileceği, bu mikroorganizmaların gıdaların hazırlanması ve saklanması sırasında diğer gıdalara geçebileceği ifade edilen duyuruda, bu ürünlerin en az 70 derecede pişirilmesi halinde organizmaların öleceği kaydedildi.

Duyuruda, mikroorganizmaların vücuda bulaşmasının önlenmesi için kıyma, köfte, parça et ve tüm kanatlı etleri içeren gıdaların çok dikkatli pişirilmesine dikkat çekilerek, şu önerilerde bulunuldu:

Pişmiş gıdalar 2 saatten fazla oda sıcaklığında bırakılmamalı.

Pişmiş ve hassas gıdaların 5 derecenin altında soğutulması tercih edilmeli.

Servis sırasında da pişmiş gıdalar 60 derecenin üstünde ısıtılarak tüketilmeli.

Gıdalar çok uzun süre buzdolabında saklanmamalı.

Donmuş gıdalar oda sıcaklığında çözülmemeli. Eğer gıdalar oda sıcaklığında saklanırsa mikroorganizmalar çok çabuk çoğalır. Mikroorganizmalar 5 derecenin altında ve 60 derecenin üstünde gelişmeleri yavaşlar ya da durur. Ancak bazı mikroorganizmalar 5 derecenin altında da büyümeye devam eder.”

Duyuruda, gıdaların hazırlanmasında mutlaka temiz su kullanılması, sağlıklı ve taze gıdaların seçilmesi gerektiğine yer verildi.

Pastörize süt gibi güvenli hale getirilmiş gıdaların tercih edilmesi istenen duyuruda, taze yenecek meyve ve sebzelerin akar su altında iyice yıkanması, kullanım süresi dolmuş gıdaların da tüketilmemesi istendi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>