>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sessiz tehlike yumurtalık kanseri

Sinsi seyreden yumurtalık kanseri ne yazık ki ancak ileri evrelerde belirti veriyor. Bu yüzden düzenli kontrollerinizi asla ihmal etmeyin.
 
   
 
 
     
Kadın kanserlerinin yüzde 4'ünü oluşturan yumurtalık kanserine her yaşta rastlanmakla birlikte 50-60 yaşları arasında daha sık görülüyor. Ancak ne yazık ki hastalar doktora başvurduğunda çoğu zaman hastalık ilerlemiş oluyor. JFK Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ümit Özekici bu durumu hastalığın sessiz seyretmesine bağlıyor. Çocuk yaşta geçirilen kabakulak ve kızamıkçık, radyasyona maruz kalmak, talk pudra ile çalışılan meslekler, beslenme bozukluğu olan, evlenmemiş ve doğurmamış kadınlarda yumurtalık kanseri daha sık görülüyor. 6 ayda bir jinekolojik muayene, ultrason ve vajinal smear hayat kurtarıcıdır. Evre 0 veya I'de tanı konduğunda cerrahi ve yardımcı yöntemlerle tedavi yüzde 100'e varan oranlarda gerçekleşebilir.

MERAK EDİLENLER

Sanayileşmiş ülkelerde daha sıktır. Bunun istisnası Japonya' dır. Büyük olasılıkla beslenmeye bağlıdır. A ve C vitamini korunmada rol oynayabilir.

Şarabın riski azalttığı bildirilmiş, ancak kanıtlanmamıştır.

En sık ve başarılı tedavi yöntemi cerrahidir. Yani yumurtalıkların alınmasıdır. Hormonal aktif yumurtalık tümörlerinde adet düzensizliği bir belirti olarak ortaya çıkabilir. Yoksa sık rastlanan bir belirti değildir. Çocuğum saldırgan davranışlar gösteriyor Çocuğunuz çevresindekilere vurarak oyun yaptığını düşünür. Bu davranışı gülerek karşılamak teşvik edicidir.

OYUN ZANNEDERLER

Küçük yaştaki çocuklarda arkadaşlarına veya aile bireylerine vurma gibi davranışlar sık görülür. Davranış sürekliyse önem kazanır. Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan 1-1,5 yaşındaki çocukların kendi hareket kabiliyetlerini keşfettikçe, ellerindeki eşyaları fırlatıp atmaya meraklı olduğunu, çevresindeki kişilere vurarak oyun yaptıklarını düşündüklerini söylüyor. Yetişkinlerin bu davranışı gülerek karşılaması teşvik edici olabilir.

DESTEKLEMEYİN

0-2 yaş arası çocuklar ise yüz mimiklerine son derece duyarlıdır. Davranışına gülündüğünde olumlu tepki aldığını düşünürek aynı davranışı tekrarlar. Aşırı izin verici, kural tanımayan ailelerde bu tip davranışlar sık görülür. Saldırgan davranışların gelişmesinde çevrede etkilidir. Akrabalar, arkadaşları, yuva veya okul ortamı da bu davranışların gelişmesinde çok önemlidir. Çocuğu bu tür davranışların öğrenildiği ya da yüceltildiği ortamlardan ve arkadaşlardan uzak tutmak gerekir.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>