>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sigarayı bırakmak isteyenlere...

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi de sigarayı bırakmak isteyenlere desteğini sürdürüyor.
 
   
 
 
     
Sigarayı Boykot Günü'nde Türkiye genelinde etkinlikler düzenlenirken, 2000 yılında açılan 'Amerikan Hastanesi Sigara Bırakma Kliniği', sigarayı bırakmak isteyenlerin, doktor denetiminde tıbbi ve psikiyatrik yardım alabilmelerini ve paket programlarla sigarayı bırakmalarını hedefliyor.

Sigara, kronik akciğer hastalıkları ve bu hastalıklar nedeniyle meydana gelen ölümlerin yüzde 90'ından sorumlu. Solunum sistemi, kalp damar hastalıkları, gebe kadınlarda düşük, erken doğum ve bebeklerde zeka geriliği riskleri de sigaranın zararları arasında. Gebelik sırasında sigara içmek, üçte bir oranında düşük doğum ağırlıklı bebek doğmasına ve tüm bebek ölümlerinin yüzde 10'una neden oluyor. Mide ve bağırsak üzerinde de kötü etkileri olan sigara kullanımı ile peptik ülser sıklığı artabiliyor ve tedaviyi geciktirebiliyor.

Türkiye'de sigara nedeniyle yaklaşık 100 bin kişi ölüyor. Erkeklerde kanser ölümlerinin yüzde 35'i sigaradan kaynaklanıyor. Sigaranın yol açtığı ekonomik kayıpların boyutu ise bilinmiyor. Asgari ücretle çalışan bir işçinin kazancının yüzde 30-40'ını sigaraya harcadığı veriler arasında.

Sigara bağımlılığa neden olduğu için genelde yardımsız bırakmak oldukça zor. Bu nedenle Amerikan Hastanesi, üç uzman doktor ve bir klinik görevlisinin hizmet verdiği Sigara Bırakma Kliniği ile sigarayı bırakmak isteyenlere yönelik profesyonel destek veriyor.

Amerikan Hastanesi Sigarayı Bırakma Kliniği, gerçek bir bilimsel yaklaşımla sigara bağımlılığı sorununa eğiliyor. Kliniğe başvuran kişi ile yapılan ön görüşmenin ardından birlikte bir tedavi yöntemi oluşturuluyor. Hedef sigarayı bırakma tarihi saptanıyor. Dört hafta süreyle kişi, multi disipliner bir tedavi sürecine girerken aynı zamanda psiyatrik destek alıyor, kilosu kontrol ediliyor. Aynı zamanda sigaranın yarattığı tahribat ve kişinin ihtiyacı olabilecek tedaviler değerlendiriliyor. Ayaktan grup tedavilerine katılanlar, bu yöntemle sigarayı bırakma şansını altı-yedi kat artırabiliyorlar.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>