>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sigarayı Bıraktım Kilo Almak İstemiyorum

Sigarayı bırakınca neden kilo alırız? Sigarayı bıraktıktan sonra nelere dikkat etmelisiniz?
 
   
 
 
     

Kendinizi zehirlemek bu kadar zorlaştırılmışken, sigarayı bırakmak aklınıza yatıyor ama önemli bir engel var: Kilo almak... Daha doğrusu, kilo alma korkusu!

SİGARAYI BIRAKINCA NEDEN KİLO ALIRIZ?


Nikotin az da olsa metabolizmanın çalışma hızını artırdığı için, sigarayı bıraktığınız takdirde daha az kalori harcar duruma gelirsiniz, öte yandan nikotinin tat duyularını köreltici etkisinden kurtulmakla yemeklerden daha çok keyif almaya, artan iştahla birlikte daha fazla yemeye başlarsınız. Artık daha iyi koku ve tat alan biri olduğunuz için sigara içerken çok cazip gelmeyen yemekler bile iştahınızı kabartabilir. Son olarak sigaranın dudak ve el oyalayıcı özelliğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Bazı araştırmalar gösteriyor ki; kilo artışları sigarayı bıraktıktan sonraki ilk altı ayda gözlemleniyor ve kişiler ancak bu noktadan sonra kilo vermeye başlıyor.

SİGARAYI BIRAKTIKTAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

- Yeterli ve dengeli beslenerek vücudun iştah sinyalleri ve yeme ataklarının önüne geçin.

- Ara öğünleri atlamayın, yemek yemek için acıkmayı beklemeyin. Ana öğünleri asla atlamayın. Birkaç günlük arınma kürleri için bitki çayları, sebze suları ve meyve püreleri ideal ara öğün seçimleridir. Az yağlı süt ürünü, yanında taze meyve veya bir çay bardağı meyve suyu (tercihen ananas, nar, elma veya şeftali) tüketebilirsiniz.

- Sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmeye çalışın. Sınırsız yeme içgüdünüzün tetiklendiği an, kalorisi düşük, hacmi büyükçe bazı cankurtaran yiyeceklere ihtiyaç duyarız.

- Doğru seçimlerle, kalori tasarrufu yapabilirsiniz. Örneğin tatlı yerine dondurulmuş üzüm veya kavun dilimleri tüketebilirsiniz. Smoothie'lerinizi yağsız süt veya yoğurt, dondurma yerine de taze meyve ile tatlandırabilirsiniz.

- Krakerlerinizi paketinden yemek yerine küçük kaplarda tüketirseniz porsiyon kontrolü yapmış olursunuz. Mutlaka cips yiyorsanız mayonezli soslar yerine baharatlandırılmış taze domates soslarıyla almayı deneyebilirsiniz.

- Egzersizi düzenli olarak ama sizi çok zorlamayacak şekilde yapmanız mümkün. Vücudu pasif ve aktif terletmeniz gerekiyor. Sporla aktif terlerken sauna ile de pasif terlemek rahatlatıcı olacaktır. Dolaşımı hızlandıracak, rahatlatıcı, lenfatik masajlar yaptırabilirsiniz.

- En azından iradenizden emin olana kadar sigara içmenizi çağrıştıran ortam ve arkadaşlardan uzak durmaya gayret etmelisiniz. Özellikle alkollü ortamlardan uzak durmanız çok önemli.

- Vücuda enerji katacak şekilde çok çeşitli, renkli ve mevsiminde sebze ve meyvelerle beslenin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>