>

SAĞLIKLI YAŞAM

Şişmanlara ameliyat müjdesi

Siz de zayıflamak istiyor ancak diyetlerden bunalıyorsanız bu haber size göre…
 
   
 
 
     
İstanbul ile birlikte Antalya'da da uygulanmaya başlanan, ''gastrik by-pass'' yöntemiyle, şişman hastaların mideleri bir küçük fincan boyutuna indirilerek, midenin yüzde 90'ı devre dışı bırakılıyor. Bu yöntemle, aşırı kilolu bir hasta kısa sürede ideal kiloya ulaşabiliyor.

Akdeniz Üniversitesi (A.Ü) Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Meral Gültekin yaptığı yazılı açıklamada, aşırı şişmanlığın, diyabetten, hipertansiyona, kalp hastalığından solunum sıkıntısına kadar bir çok sağlık sorununa yol açtığını bildirdi. Aşırı kilolardan kurtulmanın en etkin yolunun ameliyat olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gültekin, geçen yıl dünyada 146 bin kişiye zayıflama ameliyatı uygulandığını bildirdi.

Aşırı şişmanların ameliyatla zayıflatılmasında en sık kullanılan yöntemin gastrik by-pass ve ayarlanabilir mide bandı takılması olduğunu belirten Gültekin, gastrik by-pass yönteminde, midenin kesilerek küçük bir fincan boyutuna getirildiğini, sindirim sisteminin (ince bağırsaklar) bir kısmının da devre dışı bırakıldığını kaydetti. Gastrik by-pass yönteminde başarı oranının yüzde 90 olduğuna değinen Gültekin, ayarlanabilir mide bandında da yüzde 65 ile 80 oranında başarı sağlanabildiğini vurguladı.

Prof. Dr. Meral Gültekin, her iki ameliyatın da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde başarıyla uygulanabildiğini açıkladı.

Mide'nin Yüzde 10'u İşlevsel Kalıyor
İstanbul'da bir kaç hastaneyle birlikte gastrik by-pass ameliyatlarını Antalya'da da uygulamaya başlayan A.Ü Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güner Öğünç de AA muhabirine yaptığı açıklamada, gastrik by-pass yönteminin Türkiye için yeni olduğuna dikkati çekti. Bu yöntemin uzun süredir ABD ve Kanada'da uygulandığını hatırlatan Prof. Dr. Öğünç, gastrik by-pass yönteminde üst kısımdan küçültülen midenin hacminin küçük bir fincan haline getirildiğini söyledi. Bir fincanın hacminin 15 mililitre olduğunu, bu midenin esnemesiyle bir öğünde mideye en fazla 20 mililitre kadar gıda alınabildiğini anlatan Öğünç, şu bilgileri verdi:

''Bu yöntemle midenin ve ince bağırsakların yüzde 90'ını devre dışı bırakıyoruz. Eskisine göre yüzde 10'u kalan mideye de bir öğünde bir orta boy yumurta büyüklüğünde gıda alınabilir. Gastrik by-pass dediğimiz bu yöntem, bant ya da kelepçe dediğimiz yöntemden daha etkili. Erişkin bir insanda bir fincan boyu kadar küçültülen bu mideye günde 3 öğün olmak üzere bir orta boy yumurta büyüklüğünde besin aldığında, gereken hızda ideal kilosuna kavuşabilir. Biz hastaya hiç bir gıda kısıtlaması uygulamıyoruz. İstediğini yiyebilir. Ama hasta yemek istemiyor. Çünkü midede tokluk hissi oluşuyor ve çok az miktarda gıda alıyor. Az gıdayla da mide doluyor, karın doyuyor.''

Prof. Dr. Güner Öğünç, bu operasyonla midede salgılanan iştah hormonunun (Gherilin) düzeyinin düştüğü de işaret etti. Güner Öğünç, operasyon uygulanan hastaya bir süre vitamin ve mineral takviyesi yapıldığını da belirtti.

Gastrik by-pass'ın 10 bin 500 YTL'ye malolduğunu bildiren Öğünç, aynı operasyonun ABD'de 26 bin dolardan gerçekleştirildiğine dikkati çekti. Öğünç, bu nedenle, yalnızca gastrik by-pass operasyonu için yurt dışından Antalya'ya hasta geldiğini söyledi. Öğünç, bu tür operasyonların ''Sağlık turizmi'' açısından önem taşıdığına dikkat çekerek, gelecekte gastrik by-pass başta olmak üzere çeşitli hizmetlerin tur operatörlerinin kataloglarına gireceğini ifade etti. Prof. Dr. Öğünç, gastrik by-pass yönteminin 14 yaşından itibaren uygulanabildiğini de sözlerine ekledi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>