>

SAĞLIKLI YAŞAM

Soğuk Hava Sinüziti Tetikleyebilir

Burun tıkanıklığı ve akıntısı, seste bozulma, yüzde dolgunluk hissi sinüzit hastalarının en sık yaşadığı şikayetlerdir.
 
   
 
 
     

Özellikle soğuk, kuru ya da nemli havalar, ıslak saçla sokağa çıkılması ve travma gibi nedenlerle tetiklenebilen sinüzit ile başa çıkabilmek için birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sinüsler, kafa kemikleri içinde yerleşen ve ağızları burun boşluğuna açılan havalı boşluklardır. Normal bir nefes aldığımızda burnumuzdan giren hava akciğerimize gider, akciğerden dönen hava sinüslerde dolaşır ve biz ikinci nefesimizi alırız. Bu havalanma esnasında sinüslerin iki küçük kapısı tıkanır ve bu kapıları herhangi bir sebeple tıkayan bir durum sinüzit hastalığına sebep olmaktadır.

SİNÜZİTİN BELİRTİLERİ KİŞİDEN KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR


Genelde insanlar baş veya yüz bölgesi ağrıdığında bu durumun sinüzite işaret ettiğini düşünmektedirler; ancak sinüzit hastalığının en az rastlanan belirtisi ağrı, hastalar arasında yüzde 5 oranında görülmektedir. Sinüzitte daha ön planda olan şikayetler ise; burunda tıkanıklık ve akıntı, sesteki bozulma ve yüzde dolgunluk hissidir. hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir.

KRONİK SİNÜZİT CERRAHİ YÖNTEMLE İLE TEDAVİ EDİLİYOR

Sinüzitin dışında nezle, burun polipleri, burun bölmesi eğrilikleri, burun içinde yer alan bir tümör ve alerjik nezleler de sık görülen vakalardır. Bu tip hastalarda burun içi mukozası sürekli şiştiğinden hapşırma ve burun akıntısı nedeniyle sinüslerden bir ya da ikisinin deliğinin kapanması bir sinüzit tablosunun ortaya çıkması anlamına gelmektedir.
Sinüzit iki şekilde görülmektedir. Akut sinüzit, dört hafta içinde ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Buna rağmen 4 hafta içinde sinüzit düzelmiyorsa artık kronik sinüzit safhasına girilmiştir ve bu durumun tedavi şekli cerrahi olmaktadır.

ISLAK SAÇLA UYUMAK YA DA SOKAĞA ÇIKMAK SİNÜZİT NEDENİ

Islak saç ile dışarı çıkmanın ve uyumanın sinüzite etkileri çok fazladır. Burnunda alerjisi veya polipleri olan veya alerjiye bağlı burun etleri büyüyen kişiler ıslak saçla dışarı çıktığında bu kişinin burun mukozası sıcak-soğuk değişimi esnasında alerjik olarak şişeceğinden ve sinüslerin delikleri kolayca kapanacağından sinüzit olma riski artmaktadır. Sinüziti olan kişinin kısa saçlı olması bu riski ortadan kaldırmamaktadır. Bu, sıcak-soğuk değişimi ile ilgili bir problemdir ve herkeste görülebilir; fakat genel olarak burunda bunu kolaylaştırabilecek bir yatkınlık veya hastalık olması gerekmektedir.

KIŞ MEVSİMİNDE DIŞ FAKTÖRLERE DİKKAT!

Akut sinüzitin tekrarlayan bir hastalık değildir ama kişinin kronik bir sinüziti varsa yani sinüslerin kapısını kapatan polip, alerji ya da oraya gelen bir kemik, tümör gibi bir sorunu varsa o zaman kişi kış mevsiminde sık sık sinüzit atakları geçirmektedir. Bu durumda sinüzit olmamak için bu sebebi ortadan kaldırmak gerekmektedir. Dış faktörler ortadan kaldırıldığı zaman kişilerin sağlığına kavuşmasının önünde bir engel olmamaktadır.

SİNÜZİTTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR HAYATİ TEHLİKEYE NEDEN OLABİLİYOR

Halk arasında sinüzite iyi geleceği düşünülüp uygulanan birtakım yöntemlerin hayati birtakım sonuçlara neden olmaktadır. Sinüzite iyi geldiği düşünülen birtakım bitkiler buruna sıkılmamalıdır. Aksi takdirde kullanılan bitki, burnun arkasından alt solunum yoluna doğru akarsa bir gırtlak ödemine neden olarak hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilmektedir. Bunun dışında burun süratli sümkürülmemelidir. Çok şiddetli sümkürmelerde burundaki enfeksiyon kulağa gidebilmektedir. Bu durum ise orta kulak iltihabı ile sonuçlanabilmektedir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>