>

SAĞLIKLI YAŞAM

Stres hastalıkları tetikliyor!

Stresin tetikleme vazifesi görerek birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor.
 
   
 
 
     
Psikolojik Danışmanlık Eğitim Hizmetleri İçe Bakış Polikliniği psikoloğu Yasemin Uçal, faylarda ortaya çıkan enerjinin depremleri tetiklediği gibi, stresin de bütün hastalıkların tetikleyicisi olduğunu söyledi. Kişide önce psikolojik rahatsızlığa neden olan stresin, daha sonra somatik ve organik rahatsızlığa dönüştüğünü ifade eden Uçal, "Stresi yenen sağlıklı ve uzun bir hayata kavuşur" dedi.

Ruhsal ve bedensel etkilere vucudun gösterdiği bir reaksiyon olarak ortaya çıkan stresi en az hasarla geçiştirmenin bütün insanların öncelikli hedefi olduğunu kaydeden Uçal, stresten kurtulmak için stresin farkına erken varıp, psikolojik tedavinin de önemli olduğunu kaydetti. Uçal, şöyle konuştu: "İnsanlar ırsi veya sonradan kazanılan bazı hastalıklarla karşı karşıyadır. Ancak, karşı karşıya kalınan yoğun stres, durağan hastalıkların ortaya çıkmasında en büyük etkendir. Stres öncelikle tetiklediği hastalıkların başında mide, şeker ve kalp rahatsızlıkları gelmektedir"

Stres vucut dengesini bozuyor

Stresin vücut dengesinde önemli değişmelere yol açtığını ve buna bağlı olarak harekete geçen hipofiz, tiroid ve böbrek üstü bezlerin salgıladığı enzimlerle vucudun bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini kaydeden Uçal, söz konusu dengesizliğin yüksek tansiyon ve kalp atışlarını etkilediğini, ürüner sistemde önemli sorunlara neden olduğunu söyledi. Uçal, insanların duygu ve düşünce dünyalarının önüne geçmesinin kolay olmadığını belirterek stresin neden olduğu gelişmeleri şöyle sıraladı: l Beyinsel fonksiyonlar zayıflıyor. l Vücutta konsantrasyon bozukluğu oluşuyor. l Kemikler zayıflayarak (Osteoporos) belirgin şekilde ortaya çıkıyor. l Vucut direnişi zayıflayarak halsız ve bitkin düşüyor. l Şeker hastalığı görülmeye başlıyor. l Yüksek tansiyon belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.

Stresten kurtulmak elimizde

İnsanların stresten kurtulmanın yollarını aramaları gerektiğine dikkat çeken Uçal, hayatta insanlara mutluluk ve huzur veren bazı hobilerin bulunduğunu, bazı insanların kitap okurken, bazılarının da parkta çayını yudumlarken mutlu olabileceğini belirterek, kişilerin kendi iç dünyalarının farkına varmalarını tavsiye etti. Uçal, "kişide içgörünün güçlenmesinin stresin etkisini azaltacağı ve stresten korunmak için insanların iç dünyalarında huzuru ve sükunü bulduğu, kalbinin mutmain olduğu olayları yaşamında çoğaltması gerekti-ği" görüşünde.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>