>

SAĞLIKLI YAŞAM

Tırnak Sorunlarıyla Baş Etmenin Yolları

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak yalnızca estetik açıdan değil, beden sağlığını takip etmek açısından da önemli.
 
   
 
 
     

Batık tırnaktan tutun da soyulan tırnaklara kadar bir takım problemlerle mücadele etmek gerekir.

TIRNAK BATIĞI

Genellikle ayak tırnağın başparmağında görülen batık sorunu, tırnağın çevresindeki ete doğru uzamasından kaynaklanıyor. Yani tırnak düz değil de yana doğru uzuyor. Batık sorunu genellikle biçimsiz tırnak kesimi ve törpülemeden ileri gelir. Diğer bir sebebi ise başparmak bölgesine baskı yapacak tipte ayakkabı kullanımıdır. Eğer erken evrelerde farkına varır ve tedavi yoluna gidersen, tırnağın etin içine doğru daha da uzamasını önleyebilir ve güzellik uzmanına yaptıracağın bir pedikürle sorunun üstesinden gelebilirsin. Fakat gecikirsen rahatsızlık daha ileri boyutlara taşınır. Hem daha fazla acı verici olur hem de cerrahi müdahaleye başvurmadan yakanı bırakmaz.

KIRILGAN TIRNAKLAR

Fazlasıyla ince ve kırılgan olan tırnaklar aldığı herhangi bir baskı sonucunda zarar görür. Böyle bir durumda tırnak dümdüz değil, parmağın ucuna doğru kavis yapacak şekilde uzar. Bu durum da onları kırılmaya daha uygun hale getirir.

Kırılgan tırnak oluşumunun nedeni genellikle beslenme düzensizliği ya da strestir. Diğer bir deyişle tırnaklar için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınamamasından kaynaklanır. Diğer olasılık ise tırnağın beslenmesini etkileyen ilaçların kullanımından ileri geliyor olması. Bu kırılganlığı önlemenin en önemli yollarından biri tırnakları kısa tutarak parmağa doğru kıvrım yapmasını önlemektir. Aynı zamanda beslenme ve kullandığın ilaçlarda yapacağın değişiklik tırnaklarının eski sağlığına kavuşmasını sağlayacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>