>

SAĞLIKLI YAŞAM

Uzun Saatler Çalışanlar, Aman Dikkat!...

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir, İş Kadınlarında Gözlenen Deformasyonları anlatıyor.
 
   
 
 
     

İş dünyasında birikim ve tecrübenin değeri yadsınmaz bir gerçek olsa da yetişen ve sayısı binlerle ifade edilen genç jenerasyon kariyerinin zirvesindeki iş adamları ve iş kadınları için küçümsenmeyecek bir tehdit. Görünümün büyük önem taşıdığı Akdeniz kültürünü fazlasıyla taşıyan Türkiye’de kariyeristlerin işi zor. İş dünyası, yoğun çalışma temposunun getirdiği yorgunluk ve yaşlılık belirtilerini herkesten fazla taşıyor ama artık işlerini korumak, morallerini yüksek tutmak ve görünüm avantajını kaybetmemek için de bu belirtilerden herkesten önce kurtulmak istiyor.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir uzun saatler çalışan iş adamları ve iş kadınlarında gözlenen deformasyonlar ve önerdiği çözümleri anlatıyor.

İŞ KADINLARINI VE ADAMLARINI BEKLEYEN ESTETİK DEFORMASYONLAR NELER? BU DEFORASYONLAR NEDEN ÖZELLİKLE BU KESİMDE GÖRÜLÜYOR?

Hepimiz çalışıyoruz, ev hanımları da bütün gün evde çalışıyor bu modern hayatın bir gerçeği. Ancak burada yüksek stres altında uzun saatler çalışan, iş ve özel hayatı iç içe geçmiş, kariyeri yaşamında çok önemli yer tutan ve iş saatleri dışında da aklı bir şekilde işinde olan, yaratıcılık ya da sorumluluğu yüksek derecede olan kesimden söz ediyoruz. Bu kesim; reklamcı, broker, gazeteci, birçok kişinin sorumluluğunu taşıyan orta ve üst düzey yönetici gibi profesyonellerden oluşuyor. Bu gibi işler yapan kesim yaşıtı daha düzenli işler yapanlara oranla daha çabuk deforme oluyor. Ancak tezat şekilde sürekli göz önünde oldukları için görünümlerine dikkat etmek ve bakımlı olmak zorundalar.

Gözlenen deformasyonlar ve sebepleri ne gelince;

Uzun ve stresli çalışma saatlerinin getirdiği yıpranma, yüzde özellikle de dudak ve yanak çevresinde sarkmaya yol açar.

Uzun saatlerde masa başı çalışma duruşu ciddi biçimde bozar ve kamburluk, varis, özellikle bel ve göbek çevresinde yağlanma problemi doğurur.

Uykusuzluk, stres uzun süre bilgisayar kullanımı ve okuma göz çevresini erken kırıştırır ve gözaltlarında morluğa hatta gözaltı torbalarının daha erken ortaya çıkmasına ve yorgun görüntüye yol açar.

Yeterince dinlenemeyen, aşırı sigara dumanına maruz kalan cilt matlaşır, esnekliğini kaybeder, gözenekleri genişler ve strese bağlı akne, yağlanma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Sabah ve öğlenleri düzenli ve sağlıklı beslenemeyen çalışanlar akşam yemeklerine yüklendikleri için kilo problemleri baş gösterir, az yeseler de bir türlü kilo veremezler ve verdikleri kiloyu da hızla geri alırlar.

İŞ ADAMLARI VE KADINLARI YAŞITI FARKLI İŞ YAPANLARA ORANLA NE GİBİ HİZMETLER ALIYOR YA DA SİZ NELER ÖNERİYORSUNUZ?

Öncelikle yüzdeki yaşlanma belirtilerini hafifletmeye yönelik işlemler yapıyoruz. Diğer çalışanların aksine bu kesim vücudunda ve yüzünde radikal değişiklikleri tercih etmiyor. Buna vakit de bulamayabiliyor ya da bunu çok önemsemiş görünmek istemiyor. Botox ve dolgu yaptıracaksa da en az belirgin olmasını isteyenler iş çevresi diyebilirim.

Biz yüzde direkt yaşlanma efekti yaratan sarkmalar özellikle göz kapağı sarkmaları ve dudakların iki yanındaki sarkmaları gideriyoruz. Stres ve uzun süre ekrana bakmaktan kaynaklı gözaltı morluklarını da lazer tedavisi ile kısa sürede hafifletilebiliyoruz.

Yeterince dinlenmeyen ve düzensiz beslenen ciltlere tıbbın bir çözümü maalesef yok ama birtakım vitamin takviyeleri ve cildin elastikiyetini sağlayan nem hücrelerinin enjekte edilmesiyle cilt kendi kendini yenileyebiliyor. Üstelik bu birden değil zaman içinde gerçekleştiği için keskin bir değişiklik istemeyen iş dünyası tarafından çok tercih ediliyor.

LIPOSUCTION’IN ALTERNATİFİ VASER COMPACT SPONGE SYSTEM ÇALIŞAN KADINLARIN KURTARICISI OLDU

Düzensiz beslenme ve egzersiz eksikliğine bir de kadınlardaki östrojen hormonunun etkileri eklenince kalın bir beli inceltmek, karın bölgesini zayıflatmak ve toparlamak kişisel çabalarla pek mümkün olmuyor. Zahmetli, ağrılı standart liposuction ameliyatları artık çok geride kaldı. Vazer Sponge Compact System dediğimiz; Liposelection uygulamasıyla özel şekillendirici korsenin birlikte kullanıldığı sistemle; ağrısız, işlem ertesi ondülasyon ve kalıcı izler olmaksızın konforlu bir incelme elde edebiliyoruz. Hastalar işlerine devam edebildikleri için ve aynı bölgelerde yeniden yağlanma gözlenmeyeceği için memnun kalıyorlar. Tabii bu tür işlemler sonrası düzenli beslenmeye ve kilo almamaya özen göstermek de gerekiyor.

ZOR KARAR VEREN, MÜKEMMELİYETÇİ KARİYERİSTLER, OPERASYON SONRASI NASIL GÖRÜNECEKLERİNİ 3 BOYUTLU OLARAK ÖNCEDEN GÖREBİLDİKLERİ VECTRA GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİNİ TERCİH EDİYOR

Yakın zamana kadar mesela göğüslerinizi büyütmek istediğinizde masa başında seçtiğiniz silikonun vücudunuzda tam olarak nasıl duracağını, göğüslerinizin hayal ettiğiniz gibi mi yoksa istemeyeceğiniz kadar abartılı/büyük mü duracağından endişe edebilirdiniz. Amerika’da geliştirilen ve benim de kullandığım 3 boyutlu görüntüleme sistemi Vecta ile operasyon öncesi, seçtiğiniz silikonun operasyon sonrası vücudunuzda nasıl duracağını kendi görüntüleriniz üzerinde ve her açıdan görebiliyorsunuz. Hiçbir sürprize yer yok ve acaba damla değil yuvarlak silikon bende nasıl dururdu merakınızı birkaç dakikada giderebiliyorsunuz. Burun ameliyatlarında da kullandığımız bu sistem mükemmeliyetçi, zor karar veren ve sık karar değiştiren hastalarım ve tabii benim için çok büyük kolaylık ve konfor demek.

45 DAKİKAYA İNEN GÖĞÜS AMELİYATLARI ÇALIŞAN KADINI KORKUTMUYOR

Yine eskiden göğüs ameliyatları saatler sürer iyileşmesi de yine bir o kadar zahmetli ve masraflı olurdu. Şimdi bu ameliyatların süresi 45 dakikaya kadar düştü. Operasyon sonrası ise en fazla 4 ile 7 gün arasında omuz hareketlerinden kaçınarak işbaşı yapabiliyorsunuz. İlk silikonlardan bu yana alınan mesafede hem silikonlar çok daha doğal bir görünüme kavuştu hem de ameliyat teknikleri gözle ya da dokunarak silikonlu göğsü ayırt etmeyi neredeyse imkânsız hale getirdi. Göğüs ameliyatlarını artık iş kadınlarının da çekinmeden yaptırdığını özellikle orta ve üst yaşlarda göğüsün boyutundan bir şikayet olmasa dahi dikleştirme operasyonlarının talep gördüğünü söylemek isterim.

GÖĞSÜ BÜYÜK ERKEKLER BUNUNLA YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİL

Bazı erkeklerde görülen göğüs büyümesi sorunu ise bölgesel incelmede kullandığımız Vaser Liposelection yöntemi ile kısa sürede ve kalıcı olarak çözülebiliyor. Sürekli göz önünde olan iş adamlarının sıkça tercih ettiği ve hayat kalitelerini artıran bir yöntem.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir


Uğur Mumcu Cad. 14/3
Gaziosmanpaşa - Çankaya / Ankara
Tel: (0212) 448 23 61
Web: www.orhanmuratozdemir.com
Web: www.artplastestetik.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>