>

SAĞLIKLI YAŞAM

Varissiz bacaklar için

Varisten korunmak için günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken noktalar.
 
   
 
 
     
Her dört kadından birinde var

Türkiye’de her dört kadından birisinde varis olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mutasim Süngün, "Hormonal etkenlerin yanında, gebelikler ve uzun süre kullanılan doğum kontrol ilaçları kadınlarda varise neden oluyor. Varisle uğraşmak isteyemeyen kadınların oturmak yerine hareket etmesi gerekli" dedi. En fazla basınç altında kalan bölgede yoğun Varisin, toplardamarların genişlemesiyle belirten Prof. Dr. Mutasim Süngün şunları söyledi: "Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirir. Bu durum damarların deri yüzeyinde görünür hale gelip morarması ile kendini gösterir. Ayak bileklerinde şişlikler oluşabilir. Uzun süre ayakta kalındığında bacaklarda ağrı ve karıncalanma hissedilir. Varis tedavi edilmezse ciltte çeşitli ödemlere sebep olabilir. İlerleyen varis kan dolaşımında da önemli problemlere yol açabilir. Varislerin ilerlemesine engel olmak için farkedildiğinde bir uzmana gidilmesi gerekir."

Genetik olabilir

Prof. Dr. Süngün, ailesel yatkınlığın da varisin en önemli nedeni olduğunu belirterek, "Ayakta fazla kalmanın yanı sıra hareketsiz uzun süreli oturmayı gerektiren işler de varise neden olabilir. Bunun yanında şişmanlık ve yaşlılık da risk faktörleri arasındadır. Hamilelik sırasında aşırı kilo alımı ve hormonal değişiklikler de varisin oluşmasında etkilidir. Kadınlarda daha sık rastlanmasının nedeni ise hormonal etkenlerin yanında, gebelikler ve uzun süre kullanılan doğum kontrol ilaçlarıdır" dedi.

Hareket edin

Özellikle, uzun süre ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren işlerde çalışan kadınların fırsat buldukları her an ayaklarını yukarı kaldırarak dolaşımlarını rahatlatmaları gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Mutasim Süngün,

"Eğer bunları yapamıyorlarsa en azından aralıklı zamanlarda ayaklarını ileri-geri hareket ettirerek baldır kaslarını çalıştırmaları gerekir. Özellikle yürüyüş ve yüzme gibi sporlar varislerin gelişimini önlemede önemli bir role sahiptir. Her fırsatta bacaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde uzatıp dinlenmeye gayret edin. Mümkün olduğunca hareketli bir yaşam tarzını benimseyin" önerisinde bulundu.

Kilonuza dikkat edin

Prof. Dr. Süngün, varisten korunmak içinse, uzun süre hareketsiz oturmaktan ve ayakta kalmaktan kaçınmak,

düzenli olarak egzersiz yapmak, kilo almamaya dikkat etmek, sigara ve alkol tüketimini azaltmak gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Mutasim Süngün, "Çok sıcak suyla banyo yapmak da varislerin ilerlemesini hızlandırır. Bu nedenle kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak, sıcak kum ve güneşte fazla kalmamak gerekir. Bunların yanı sıra dar pantolonlar da varisi tetikler" dedi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>