>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yağlı Mı Besleniyorsunuz?

Tükettiğimiz pek çok besinde yağ olsa da genelde ne kadar yağ yediğimizi kavrayamayız. Peki ne kadar yağ yemeliyim?
 
   
 
 
     

AŞIRI TÜKETİMİN ZARARLARI

• Tekli doymamış yağlar zeytin, bazı yağlı tohumlar ve kanola yağlarında bulunur. Çoklu doymamış yağlar da genellikle oda sıcaklığında sıvı ya da yumuşak olur. Ayçiçeği, mısır, soya fasulyesi ve pamuk çekirdeği yağlarında ve bazı balıklarda bulunurlar.

• Doymuş ve doymamış yağ arasındaki farkı bilmek sağlık açısından oldukça önemlidir. Aşırı yağ tüketilmesi kalp hastalıklarına neden olabilir, bağırsak ve göğüs kanseri riskini artırır. Önemli olan bütün yağların aslında aynı miktarda kalori içermesidir. Bir gram yağda 9 kalori vardır, fakat bir gram karbonhidrat ya da protein 4 kalori içerir. Bir çay kaşığı tereyağı ya da margarinde 4 - 5 gram yağ vardır; bu da her çay kaşığı için 35 - 45 kalori eder. Zeytinyağı iyi bir yağdır ama onun da 1 gramında 9 kalori vardır. 1 çorba kaşığı zeytinyağı 15 gram, yaklaşık 135 kaloridir.

• Yüksek miktarda yağ içeren ekstra kalorileri izlemek önemli. Örneğin tam yağlı peynir, sucuk ve iki çay kaşığı mayonezli sandviç yaklaşık 35 gram yağ (yedi çay kaşığı) içerir. Ama yağsız et, düşük yağlı mayonez ve yağsız peynirli bir sandviç daha az yağ içerir.

NE KADAR YAĞ YEMELİYİM?

• Yağ, protein veya karbonhidratın iki katı kadar kalori (bir gramda 9 kalori) içerir. Bir biftekteki yağdan, aynı miktarda saf şekerden daha fazla kalori alırsınız.

• İkincisi, yediğiniz yağ miktarı bazı ciddi hastalıkların oluşumuna neden olabilir. Doymuş yağ tüketimi, kalori miktarının yüzde 10'undan az ya da günlük yağ alımının yaklaşık üçte biri kadar olmalıdır. Yağ alımınızı azaltmak, hem kilo hem de genel sağlık durumunuza yararlıdır.

• Yağdan alınan kaloriler, diğer kaynaklardan alınan kalorilere göre çok daha kolay bir biçimde vücut yağına dönüşür. Bu yüzden yağ tüketimini kontrol altına almak kilo vermenize yardımcı olur.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>