>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yaşamımızın bir parçası: Stres

Stresi hükmediyor musunuz yoksa strese teslim mi oluyorsunuz?
 
   
 
 
     
Strese karşı savaş açmadan elimiz kolumuz bağlı oturursak, ruhsal ve bedensel birçok hastalığa davetiye çıkarmış oluruz. Bunun için yılmadan, usanmadan stresle başa çıkmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Stresin olumlu tarafları olduğunu da unutmadan. Stres hepimiz için çok önemli bir sorun. Ama bu sorunla yaşamayı öğrenmek yerine ondan kurtulmanın çarelerini aramalıyız. Stresi, her fırsatta bir silah olarak kullanmaktan kaçınmalıyız. Ancak strese karşı savaşmayı göze alırken, bir noktayı aklınızdan çıkarmayın. Stresin, kişiler üzerinde olumlu etkileri de var.

Hayatın bir parçası

Strese hükmetmeyi ve onu bizim için yararlı bir hale getirmenin yöntemlerini de öğrenmeliyiz. Stres, hayat mücadelesinin önemli bir parçasıdır. Aslında hayatımızda hiç stres olmasa, o zaman tekdüze bir yaşam sürmekten sıkılırdık. Şimdi yapılması gereken, stresin bizi harekete geçirmesini sağlamak ve bu arada ona yenik düşmemek.

Stres konusunda bir genelleme yapmanın da imkanı yok. Tıpkı kanser türleri gibi, stresin dozu da, kişiye göre değişiyor. Bir kadın için üzüntü ve endişe kaynağı olan bir sorun, başka bir kadını hiç etkilemiyor. İş hayatında belirli bir düzene uyum sağlamak, bazı kadınlar için stres nedeni olabilir. Bazı kadınlar ise tam tersine düzensiz çalışma hayatı yüzünden strese girerler.

Stresin benliğimizi işgal etmesine izin vermemeliyiz. Stres altında olduğumuzu bilmemiz, onun zararlı etkilerinden kurtulmamızı sağlayamaz. Strese karşı savaş açarken, türüne dikkat etmek zorundayız.

Stres altında yaşıyorsanız, bunu görmezden gelmemelisiniz. Birçok kadın, strese karşı kendini savunmak uğruna, onu yok sayma yoluna gider. İradesiyle sıkıntılarından kurtulacağını sanır. Stres ile yaşamanın bir zorunluluk olduğunu düşünen kişi, çok büyük bir hata yapmış sayılır. Öncelikle hangi olayların size sıkıntı verdiğini saptamalısınız. Vücudunuzun strese tepkisinin ne olduğunu araştırmalısınız.

Kendinizle hesaplaşın

Uzmanlar, kadınlarda stresin büyük ölçüde, kendine acıma duygusuyla geliştiğini belirtiyorlar. Hayatın zorlukları karşısında çaresiz kaldıkça, kendimize acımaya başlıyoruz. Herkesin iç dünyasının bir köşesinde gizlenmiş bir çocuk vardır. Siz de o çocuğu bulup, onunla bir iç hesaplaşma yapabilirsiniz. İçinizdeki çocuk, size sorumluluklarınızdan arınmanızı, hayatınızda eğlenceye daha çok zaman ayırmanızı söyleyecektir. Sizin içinizdeki çocuğa vereceğiniz karşılık ise hayatın sadece eğlenceden ibaret olmadığını, yaşayabilmek için bazı zorluklara katlanmanız gerektiği olmalı.

Endişenin fazlası zarar

Bu arada hepimiz, hayatımız boyunca sorunlarla karşılaşıyoruz. Sorunları nasıl çözeceğimizi bilemeyince de, endişe beynimizi burgu gibi oyuyor. Her şeyi ince eleyip sık dokumaktan vazgeçemezseniz, stresten kurtulmanıza imkan olmaz.

Stres ile savaşta, herkes kendi koşullarına uygun bir plan hazırlamak zorunda. Stresin size yarar sağlayacak dozunu saptamayı da başkalarına bırakmayın. Sizi, sizden daha iyi tanıyacak kimse yoktur. Kusurlarınızı, zaaflarınızı bildiğinize göre, stresin de ne kadarının size zarar vereceğini tahmin edebilirsiniz. Hayatta hiçbir şeye aldırmadan ot gibi yaşamanın da bir anlamı yok. Hayatı güzelleştiren, vazgeçilmez kılan, bir bakıma stresi, sevinçleri, heyecanları ve korkularıdır. Bu saydıklarımızdan fazla etkilenmemeyi başarırsanız ne mutlu size.

Gözünüzde büyütmeyin

21’inci yüzyılın insanına sunulan seçeneklerin sonu yok. Bu seçenek bolluğu içinde, istediğiniz yere ulaşamamışsanız, seçenek bolluğu bizi strese sokar. Karşımıza çıkan fırsatları değerlendirebilmek için paniğe kapılmadan seçim yapmasını öğrenmek gerek.

Kendinizi, strese karşı savaşan bir asker gibi düşünün. Ani ve hızlı hareketler, bu savaşı kazanmanıza engel olacaktır. Karar verme, harekete geçme aşamasına gelmeden önce, sorunlardan biraz uzaklaşın. Örneğin, hızlı adımlarla 20-30 dakika süreli yürüyüş yapın. Bu yürüyüş sırasında başka şeyler düşünmeye başladığınızı hissedeceksiniz. Yürüyüşten döndüğünüz zaman, stresi üzerinizden atmış ve kendinizi büyük ölçüde yenilemiş olacaksınız.

Stresten kurtulmak için, dünyanın evrende ne büyük bir hızla döndüğünü de hatırlayın. Dünyanın geçirdiği değişimleri düşünmeye çalışın. O büyük olayların yanında sizin sorununuzun ne kadar önemsiz kaldığını fark edeceksiniz. Ve işte o zaman da, stresten kurtulacaksınız. Sorunlarınızı gözünüzde büyütmediğiniz sürece, stres size zarar veremez.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>