>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yeni Yıla Hafif Başlayın:)

Yılbaşı sofrasında fazla kaçırıp yeni yıla halsizlik ve baş ağrısıyla uyandıysanız, bir günlük özel beslenme programıyla enerjinizi yeniden toplamanız mümkün.
 
   
 
 
     

Yılbaşı gecesi kurulan mükellef sofralar, yılın ilk günü yataktan kalkmayı zorlaştıran halsizlik ve baş ağrılarına neden olabiliyor. Eğer siz de böyle bir güne uyandıysanız, yeni yılın ilk gününe özel beslenme ve aktivite programına mutlaka göz atın!

Yemyeşil bir kahvaltı

1 Ocak sabahında kahvaltı sofranızda bol mevsim yeşilliği olmalı. Maydanoz, roka, tere, kıvırcık ve marul, hem C vitamini alımınızı artırıp enerjinizin hızlı yükselmesini sağlar hem de ödem atımına yardımcı olur. Lor peyniriyle mevsim yeşilliklerini karıştırıp yanında bir yumurtayla tüketmek, düşük kalorili ve besleyici bir kahvaltı olacaktır.

Öğle yemeğinde çorba

Akşam yemeğini fazla kaçıranlar, öğle yemeğinde kuru baklagiller ilave edilmiş bir sebze çorbasıyla telafi sağlayabilir. Ancak geç kalktıysanız, öğle yemeğini direkt atlayıp ikindi öğününe geçebilirsiniz.

İkindide hem sıvı alımına yardımcı olan hem de ödem attıran bitki çayı içip, yanında ananas veya nar tüketebilirsiniz.

Akşam yağa dikkat!

Akşamı az yağlı bir yemekle geçirmeniz iyi olacaktır. Izgara et yanına salata veya ızgara sebze ilk seçenek. Sebze yemeği ve yanına az yağlı yoğurt da günü hafif kapatmanızı sağlar.

Kendinize su hedefi belirleyin

Özellikle alkol alımı ve geç yatmaktan kaynaklanan yorgunluk hissini bol su içerek kısa sürede atlatabilirsiniz. Eğer sıvı alımınızı kısıtlayan bir durum yoksa kendinize bir hedef koyun. Örneğin, “Bugün 2,5 litre su içeceğim” deyin. Buna ek olarak, kafein içermeyen sıcak bitki çayları içebilir veya suyunuzun içine tarçın, karanfil vb. ekleyebilirsiniz.

Açık havanın keyfini çıkarın

Açık havada yürüyüş yaparak hem tatilin hem de yılın ilk gününün keyfini çıkarın. Yürüyüş, metabolizmanızı hızlandıracağı gibi konsantrasyon üzerinde de etkili olduğundan yeni yıl kararları almanızı kolaylaştıracaktır.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>