>

SAĞLIKLI YAŞAM

Zayıflamak İçin Oruç Tutmayın!

Diyetisyen Serap Akyol, “Kilo vermek için oruç tutmak doğru değil.”
 
   
 
 
     

Shambala Clinic Diyetisyeni Serap Akyol, Ramazan ayında kişilerin arınma ve ibadet amaçlı oruç tutmalarının önemine dikkat çekiyor. Akyol, kilo verme amaçlı oruç tutmanın sağlık açısından doğru olmadığını belirtiyor.

Oruç tutarsam kilo verir miyim?

Diyetisyen Serap Akyol konuyla ilgili olarak; “Kutsal Ramazan ayını arınma ayı olarak düşünmeliyiz. Amacımız kilo vermek olmamalı. Kişi daha çok ruhsal ve bedensel arınma için oruç tutmalıdır. Oruç aslında kişinin ruhunu ve bedenini temizlediği bir çeşit detoksdur.” diyor.

Metabolizmayı bozarsınız

Diyetisyen Akyol, kilo vermek için oruç tutmanın kesinlikle yanlış olduğunu özelikle ifade ederek: “Bu durum metabolizmanın bozulmasına ve ağırlık kaybediyorum derken, sadece kas ve su kaybetmenize neden olmaktadır. Bu da kilo vermekten ziyade sağlığınızın bozulması anlamına gelmektedir.” sözleriyle oruç tutmayı düşünenleri uyarıyor.

Mevsim sebzeleri ile dengeli beslenin


Serap Akyol, özellikle sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan ayında oruç tutanları dengeli beslenmeleri konusunda uyarıyor. Sahurda tok tutan ve gün içinde vücudu canlı tutacak mevsim sebzelerinin ve yiyeceklerin tercih edilmesine dikkat çekiyor. Akyol, kişilerin doğru beslenerek, sahurda ve iftarda bol su tüketerek ibadetlerini zorlanmadan, sağlıklarını koruyarak yerine getirebileceklerini belirtiyor.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>