>

TATİL

Tarihin İzlerini Taşıyan Merkezler

Tarih meraklılarının görmesi gereken üç önemli noktayı belirledi…
 
   
 
 
     

ROMA

Tarihi Roma şehri, efsaneye göre ikiz kardeşi Remus’u öldürdükten sonra M.Ö. 753 tarihinde Romulus tarafından inşa edildi. 2800 yıllık tarihinde birçok krallığa ve imparatorluğa başkentlik yapmış olan bir şehir Roma. Üzerinde her bir krallık ve imparatorluğun ayak izlerini barındırıyor.

Adeta bir açık hava müzesini andıran Roma’da tarihi öneme sahip birçok eser mevcut. En etkileyici anıtlardan bir tanesi M.S 80 yılında yapımı tamamlanan ünlü Kolezyum. Roma İmparatorluğu’nun eğlence ve gösteri merkezi olan 70 bin kapasiteli Kolezyum Roma tarihinde önemli bir yere sahip. Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı, infazların gerçekleştirildiği, imparatorların Roma halkıyla buluştuğu, çeşitli canlandırmaların yapıldığı antik bir anıt. Turistler için Roma’nın en çok ilgi gören yerlerinden bir tanesini oluşturuyor.

Kolezyum haricinde ‘’tanrıların tapınağı’’ ismiyle anılan Pantheon, San Giovanni Bazilikası, Roma’nın içerisinde yer alan tarihi Vatikan şehri, San Pietro Bazilikası, Sistine Şapeli, Trevi Çeşmesi, Navano Meydanı Roma’nın tarihini gözler önüne seren diğer yerlerden bazıları. Şehre yapılan bir ziyaret Roma Tarihi kitaplarının uyandırmakta zorlandığı ilgiyi fazlasıyla uyandırıyor.

MISIR

Mısır, en büyüleyici ülkeler arasında yer alıyor. Firavunların, çöllerin ve piramitlerin ülkesi Mısır… Kadim bir geçmişe sahip olan Mısır turistler için her zaman ilgi çekici bir ülke olmuştur. Bu ülkeye yapacağımız bir seyahat mistik bir masalın içerisine adım atmak kadar ilgi uyandırıyor.

7 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Mısır’ın en gözde noktalarından biri elbette piramitler. Sırrı hala çözülemeyen, birçok efsaneye konu olan, günümüzde dahi nasıl inşa edildiği hayretler uyandıran bu muhteşem yapılar 43 yüzyıldır hala ilk günkü yerlerinde duruyor.

Kahire, İskenderiye gibi tarihsel öneme sahip şehirleri, Hz. Musa’nın asasını vurunca ortadan ikiye yarıldığına inanılan Kızıldeniz’i, Firavunların mezarlarını ve mumyalarını görme şansını yaşayacağınız Mısır seyahati tarih ve medeniyetlere ilgi duyan seyahat severlere hitap ediyor.

ÇİN


Ejderhaların ülkesi Çin, köklü tarihe sahip olan başka bir ülke. 6 bin yıllık geçmişi olduğu söyleniyor. Tarihteki birçok önemli buluşun çıkış noktası olan bu kadim coğrafya tarihi önemi ve mimari ihtişamıyla dünyanın en çekici konumlarından biri olarak görülüyor.

Sadece Çin Seddi bile tarih meraklısı seyahat severler için Çin seyahatini cazip kılmaya yetecek bir yapı. Tarih kitaplarında adını sıkça duyduğumuz Çin Seddi’nin üzerinde yürüyüş yapmak, mükemmel bir seyahat deneyimi olacaktır.

Budizm, Taoizm ve diğer yerel dinlerin yaşandığı yer olan dünyanın en kalabalık bölgesinde birbirinden ihtişamlı tapınaklar ve mimari harikalar bulunuyor. Tarihin yanında biraz da mimariye ilginiz varsa Çin, gidebileceğiniz en iyi seyahat noktalarından biri olabilir.

 

Etiketler: Tarih, Roma, Mısır, Çin, Tatil, Bayram
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>