>

TATİL

Yılbaşı İçin Vizesiz Yılbaşı Pazarı Önerileri

Yeni yıl ruhunu farklı ülkelerde yaşamak isteyenler için birbirinden güzel rotalar yer alıyor.
 
   
 
 
     

Noel pazarları ile rengarenk görüntüler sunan yılbaşı rotaları arasında en çok ilgiyi ise vizesiz yerler görüyor. Yılbaşı yaklaşırken birçok ülkede noel pazarları da kurulmaya başlandı. Işıl ışıl görüntüleri, kültürel hediyelik eşyaları, lokal lezzetleri, sıcacık atmosferi ile yılbaşı pazarları her zaman ilgi görüyor. Dünyanın birçok ülkesinde ayrı güzelliklere sahip yılbaşı pazarları içinde vizesiz gidilebilecek birçok alternatif yer alıyor.

Tiflis, Gürcistan

Mimarisi ve yemyeşil parklarıyla sokaklarında dolaşmanın mutluluk verdiği Tiflis’te yılbaşı pazarları 25 Aralık - 15 Ocak tarihlerinde görülebiliyor. Tarihi kiliseleri, sarayları ve müzeleriyle açık hava müzesi izlenimi veren kente uygun fiyatlı uçak biletinizi hemen satın alarak pasaportsuz, vizesiz seyahatinizi planlayabilirsiniz. Tümüyle ışıklandırılmış Tiflis’te noel pazarlarında küçük hediyeler seçebilir, yine pazarlarda sunulan lezzetleri tadabilirsiniz.

Belgrad, Sırbistan

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz giriş yapabildiği bir diğer ülke olan Sırbistan, dört mevsim ziyaret edilebilen bir film platosu gibi. Osmanlı döneminden izleri de halen bulabileceğiniz, Nikola Tesla Müzesi başta olmak üzere ziyaret edebileceğiniz pek çok kültürel alanın bulunduğu Belgrad’ta 10 Aralık - 15 Ocak tarihleri arasında yılbaşı pazarı kuruluyor. Bir yandan yılbaşı pazarını diğer yandan ise tarihi milattan önceye uzanan heybetli kale Kalemegdan’ı görmeyi seyahat planınıza dahil edebilirsiniz. Aynı tarihlerde Belgrad’a yaklaşık 70 km mesafedeki Novi Sad şehrinde de kurulan noel pazarı, Avrupa’nın en iyi Christmas Market’ı olarak görülüyor ve tüm dünyadan bu dönemde ziyaretçi alıyor. Belgrad uçak bileti alarak yola çıkabilirsiniz.

Kotor, Karadağ

Yazın büyüleyici güzellikteki doğası ve sahilleriyle ziyaretçileri karşılayan, Aralık ayında kartpostallarda rastlanacak nostaljik atmosferiyle ilgi çeken Karadağ, Enuygun.com’un sıradaki önerisi. Karadağ’ın UNESCO Dünya Mirası Listesindeki şehri Kotor, Ortaçağ’ın keskin hatlı mimarisini bugünün modern şehirciliğiyle birleştiriyor. Adriyatik Denizi’ne açılan körfez şehri Kotor, eşsiz coğrafi konumu ve tarihi meydanlarıyla büyülü bir atmosfer sunarken Aralık ayı başından 7 Ocak 2024’e dek açık kalacak olan yılbaşı pazarı ise tüm bu harika atmosferi tamamlayan canlılığıyla özel bir cazibe merkezi. İstanbul’dan Tivat ve Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya uçakla ulaşım sağlayarak Kotor’a ulaşabilirsiniz.

Priştine, Kosova

Balkanların yüzölçümü ve nüfus olarak küçük, kültürel olarak ise etkin ülkesi Kosova, denize kıyısı olmasa bile turizmin öne çıktığı bir ülke. Özellikle Türkler için Kosova, Osmanlı ve Türk izlerinin yoğun olarak görüldüğü bir ülke ve İstanbul’dan direkt uçuşlarla başkent Priştine’ye ulaşılabiliyor. Hünkar Camii, Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi, Skanderbeg (İskender Bey) Meydanı ve Heykeli turistik noktalar olarak ilgi görürken yine çok ziyaret edilen Azize Teresa Bulvarı’nda yılbaşı pazarı kuruluyor. 8-30 Aralık tarihlerinde açık kalan pazarda geleneksel el sanatlarından örnekler yer alıyor. Yerel lezzetlerin sunulduğu Noel pazarında Arnavut mutfağından geleneksel tatlı fliayı mutlaka denemelisiniz.

Tiran, Arnavutluk

Noel süslemelerinin ve noel pazarlarının 5 Aralık’ta kurulmaya başlandığı Arnavutluk'un başkenti Tiran meydana kurulan buz pateni pisti, lunapark eğlencesi, geleneksel lezzetlerin yer aldığı dükkanları ile yılbaşı ruhunu ziyaretçilerine yaşatıyor. Skanderbeg Meydanı, Hacı Ethem Bey Camii, Bunk’art, Grand Park gibi gezilecek yerlere sahip Tiran, Arnavut yemeklerinin tadına bakabileceğiniz gastronomik bir seyahat de vadediyor.

Saraybosna, Bosna Hersek

Geldik ENUYGUN’un son önerisine. Birçok şehrinde yılbaşı pazarları kurulan Bosna Hersek’te vizesiz noel pazarlarında en çok ilgiyi Saraybosna görüyor. 14 Aralık ile 14 Ocak tarihleri arasında görebileceğiniz yılbaşı pazarlarında en yoğun ziyaret merkez nokta olan Marsala Tita Caddesi’ne oluyor. Tarihi durakları, lezzetli yemekleri ile gezilecek birçok yere sahip olan Saraybosna, yeni yıl ruhunu keyifle yaşatan yerlerden biri oluyor. 

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>