>

TEKNOLOJİ

Hediye Almak İsterken Bilgilerinizi Kaptırmayın!

Dikkat!
 
   
 
 
     

1. Anneler Günü temalı içeriklere hemen kanmayın. Kötü niyetli kişilerin göndereceği linklere girdiğiniz anda tüm kişisel bilgileriniz dolandırıcıların eline kolayca geçebilir. İyi niyetli gibi gözüken tebrik kartlarının arkasında kötü planların olabileceğinden şüphe edin. Düşünmeden gireceğiniz linkler sizi virüs bulaştıran sitelerin avı haline getirir.

2. Abartılı indirim ve armağan tekliflere itibar etmeyin, güvensiz ağlar üzerinden sahte satın almalara yönlendirebilecek linklerden uzak durun. Kampanyaların gerçek olduğunu düşünüyorsanız yeni bir tarayıcı açarak web sitesinin adresini doğrudan bu adres bandına yazın. Her ne olursa olsun online alışverişiniz için mutlaka düşük bakiyeli bir sanal kart kullanın.

3. Gelen maillerin adresini ve doğruluğunu kontrol edin. Bir tanıdığınızdan gelse dahi kendisi ile iletişime geçip teyit edin. Anneler Günü’nde annesine hediye almak isteyenleri kandırmak için bedava hediye gönderimi vadeden tekliflerden uzak durun.

4. Verilerinizi yedekleyin. Bilgisayarınızın virüs saldırısı sonucunda çökmesi gibi tehlike durumlarında veri kaybını önlemek için, bilgilerinizi düzenli bir şekilde yedeklemeyi unutmayın.

5. İşletim sisteminizin ve antivirüs yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. Güncellemeler sizi dolandırıcılığa ve zararlı yazılımlara karşı koruyacaktır. Bilgisayarınızı fırsat buldukça olası virüs bulaşmalarına karşı tarayın. Bu konuda Sophos’un ücretsiz hizmetinden faydalanabilirsiniz. https://home.sophos.com/reg adresinde kayıt olduktan sonra antivirüs, mobil koruma ve firewall için Sophos’u ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>